Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Антикризове управління особистими фінансами

Сьогодні я хотів би поговорити про антикризове управління особистими фінансами, тобто, про те, як управляти своїм бюджетом в період нестабільної економічної ситуації в країні та світі або, як у нас прийнято говорити, у фінансову кризу. В останні роки часті витки кризових явищ та економічний спад ми можемо спостерігати не тільки в країнах пострадянського простору, а й у провідних капіталістичних країнах світу. Таким чином, ця публікація зараз особливо актуальна.

Отже, що потрібно і чого не можна робити в сфері управління особистими фінансами в період фінансової кризи.

антикризове управління особистими фінансами

антикризове управління особистими фінансами

Правило 1. Збільште резерви. Якщо економічна ситуація в країні нестабільна — рекомендую якомога швидше збільшити резерви особистого бюджету. Справа в тому, що, як ви розумієте, в такі періоди різко зростає ймовірність втратити доходи (наприклад, позбутися роботи або ж частини зарплати), тому свою фінансову «подушку безпеки» необхідно зміцнити. Наприклад, якщо раніше резервний фонд у вас становив 6 середньомісячних доходів, збільште його розмір у два рази до середньорічного доходу. Коли фінансова криза буде пережита, резерви можна буде скоротити до початкового рівня.

Правило 2. Розрахуйтеся з боргами і кредитами. Постарайтеся зробити це якомога швидше, адже чим далі просуватиметься криза, тим складніше буде знайти кошти для погашення боргів та кредитних платежів. Якщо економічна ситуація в країні починає погіршуватися, а ви маєте непогашені кредити — постарайтеся погасити якомога більшу частину основного боргу наперед. Якщо ж ви вже втратили джерело доходу і відчуваєте, що нічим платити кредит- до моменту настання терміну платежу зверніться в банк із заявою про реструктуризацію боргу, наприклад, попросіть надати кредитні канікули, аргументувавши це втратою заробітку.

В період фінансової кризи брати нові кредити категорично не можна! Який би брак грошей ви не відчували! Тому що з кредитом ця нестача стане тільки ще більшою!

Правило 3. Скоротіть формування заощаджень. У тому випадку, якщо у вас є борги або недостатньо резервів, в період економічної нестабільності краще в першу чергу спрямовувати кошти в ці грошові активи, а створення заощаджень та фінансові цілі, для яких вони створюються, трохи відкласти.

Правило 4. Скоротіть поточні витрати. В період фінансової кризи доведеться перемкнутися на режим посиленої економії особистих фінансів. Ще раз проаналізуйте всі витрати особистого або сімейного бюджету, виділіть з них ті статті, які можна повністю виключити або ж скоротити.

Правило 5. Виведіть капітал з усіх ризикових проектів. Особливо, якщо у вас низька фінансова грамотність та ще мало навичок інвестування та управління фінансами і у вас  в нестабільних економічних умовах. Слід враховувати, що рівень ризику по багатьом фінансовим інструментам (таким, наприклад, як інвестиції в бізнес, інвестиції в цінні папери) в період фінансової кризи може різко підвищуватися. Тому я раджу максимально скоротити частку таких активів у своєму інвестиційному портфелі.

Правило 6. Вкладіть капітал в найбільш надійні активи. Нехай навіть низькодохідні, але обов’язково надійні. У першу чергу до таких активів можна віднести дорогоцінні метали — фізичні злитки. Справа в тому, що в такі моменти в країні можуть прийняти різні антикризові закони, та й банки можуть відчувати труднощі з видачею вкладів. Тим не менш, банківські вклади теж можна розглядати як відносно надійний фінансовий інструмент для «перечікування» фінансової кризи, однак при цьому слід максимально відповідально поставитися до вибору надійного банку для розміщення депозиту.

Якщо є серйозні передумови для падіння курсу національної валюти — переведіть капітал в перспективну іноземну валюту. Тільки при цьому не тримайте її «до переможного кінця», а продайте на піку зростання курсу. Адже коли ситуація почне налагоджуватися, курс національної валюти почне зміцнюватися і може повністю або майже повністю відновити втрачені позиції. А ось нерухомість не в кожному випадку можна вважати надійним активом. Справа в тому, що в кризові періоди ціна на неї може падати і навіть дуже істотно. В першу чергу це стосується найдорожчої нерухомості (в столицях, великих містах, центрах, і т.д.). Тому до нерухомості як інструменту для інвестування в період кризи я б радив ставитися дуже обережно.

Правило 7. Постарайтеся заробити на кризі. Під час будь-якої фінансової кризи гроші не зникають в нікуди: якщо вони від когось йдуть — значить, у когось, навпаки, з’являються. Тому треба використовувати цю зручну можливість для заробітку і поповнити ряди тих, хто заробляє на кризі.

Правило 8. Складіть антикризовий фінансовий план. Звичайно, з цього правила, напевно, треба було б починати, але я спеціально залишив його на кінець, оскільки останнє більше запам’ятовується, ніж перше. Будь-які ваші антикризові дії матимуть набагато більший ефект, якщо вони будуть чітко сплановані. Тому, розробіть особистий фінансовий план на період кризи, в якому скоординуйте свої подальші дії з управління особистими фінансами.

Я коротко виклав основні моменти, які повинно включати антикризове управління особистими фінансами. На закінчення хочу ще раз звернути увагу на те, що фінансова криза, період економічної нестабільності завжди вимагає комплексного, посиленого підходу до управління фінансами. Тільки відсутність паніки і продумане, прораховане ставлення до особистих фінансів допоможе вам утримати своє фінансове становище на належному рівні.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet