Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Банківська гарантія

У цій публікації я розповім вам про те, що таке банківська гарантія, для чого вона потрібна, яких видів буває, в чому ключові переваги і недоліки цього продукту. На сьогоднішній день з необхідністю отримати банківську гарантію найчастіше стикаються суб’єкти бізнесу, бажаючі виграти тендер на поставку товарів або послуг державним і бюджетним організаціям, але це аж ніяк не єдина сфера використання даного продукту.

Що таке банківська гарантія? Банківська гарантія, як і акредитив, відноситься до так званих документарних операцій банку, тобто, до операцій, основою для яких є не фінансовий, а документарний оборот. Банківська гарантія — це письмове зобов’язання банку виконати обумовлене фінансове зобов’язання свого клієнта перед певним суб’єктом, в разі якщо він сам не зробить цього, і цей суб’єкт пред’явить таку вимогу. Говорячи простими словами, банк, який видає гарантію, виступає поручителем за свого клієнта, але таке поручительство, звичайно ж, є платним.

банківська гарантія

банківська гарантія

Вартість гарантії, як правило, розраховується у відсотках річних від її суми, також може супроводжуватися певною мінімальної або фіксованою комісією. При цьому вартість банківської гарантії істотно, в кілька разів менша, ніж вартість кредиту на таку ж суму. До слова, гарантії можуть видавати не тільки банки, а й інші фінансові організації, наприклад, страхові компанії, а також державні структури. При цьому сенс і суть гарантії не змінюються. Важливо знати, що банк або інша фінансова структура може надавати гарантії, тільки якщо ця діяльність прописана в її статуті і є ліцензія Національного Банку , в якій вказана конкретно видача банківських гарантій.

Розглянемо основні поняття і терміни, які супроводжують видачу банківської гарантії:

• Принципал (боржник) — клієнт, який отримує банківську гарантію.

• Гарант — банк або інша фінансова структура, що надає гарантію.

• Бенефіціар (кредитор) — суб’єкт, на користь якого надається банківська гарантія.

Принципи видачі банківських гарантій. Банківська гарантія видається на наступних принципах:

1. Безвідкличність — гарант ні за яких обставин не може відмовитися від виданої ним гарантії і відкликати її назад.

2. Непередаваність- банківська гарантія не може бути передана іншому юридичному бенефіціару, якщо тільки це не обумовлено в ній окремо.

3. Конкретність — гарантія банку забезпечує певнек конкретне зобов’язання, яке в ній вказано і не може забезпечувати виконання інших зобов’язань, навіть якщо вони виникають між тими ж принципалом і бенефіціаром.

4. Незалежність — дія банківської гарантії не залежить від якихось зовнішніх обставин, крім форс-мажорних. Наприклад, навіть якщо принципал буде визнаний банкрутом, гарант все одно виконає його зобов’язання перед бенефіціаром.

Тепер розглянемо основні види банківських гарантій, вони ж і є головними сферами застосування цієї послуги.

• Гарантія платежу — банк гарантує здійснення принципалом конкретного платежу на користь бенефіціара.

• Гарантія виконання контракту — банк гарантує виконання клієнтом всіх фінансових зобов’язань за конкретним договором / контрактом, наприклад, цілий ряд платежів, не порушення їхніх термінів і т.д..

• Гарантія повернення авансового платежу — банківська гарантія, що підтверджує, що при певних обставинах внесений авансовий платіж буде повернутий бенефіціару. Наприклад, якщо не будуть виконані зобов’язання з боку принципала, не буде укладено договір, не буде виграний конкурс і т.д..

• Тендерна гарантія — дуже популярна нині банківська гарантія, надання якої необхідно для участі в тендерах, що проводяться державою. В цьому випадку банк-гарант гарантує виконання принципалом не діючого, а майбутнього контракту, в тому випадку, якщо він виграє тендер.

• Митна гарантія — банківська гарантія, що гарантує сплату клієнтом митних платежів і зборів, в ряді випадків потрібна при перевезенні вантажів через митний кордон.

• Гарантія туристичній фірмі (туроператору або турагенту) — документ, який гарантує виконання фірмою зобов’язань перед своїми клієнтами в сфері туризму.

Банківські гарантії можуть застосовуватися для забезпечення зобов’язань як всередині країни, так і за експортно-імпортними контрактами. Вони часто використовуються при укладанні договорів з відстрочкою платежу або при наданні товарних кредитів. При цьому чим вище рейтинг і надійність банку, тим більшу вагу має його гарантія. Наприклад, великий міжнародний постачальник може не прийняти гарантію невеликого вітчизняного банку.

У кожній кредитно-фінансовій установі діють свої умови отримання банківської гарантії. Також ці умови можуть відрізнятися в залежності від виду гарантії. Як і кредити для бізнесу, гарантії видаються на умовах терміновості, забезпеченості та цільового використання. Комісія за видачу банківської гарантії зазвичай становить від 1 до 5 відсотків річних, залежно від її виду, суми і тарифної політики конкретного банку.

Як і для отримання кредиту, для видачі гарантії банки зазвичай вимагають забезпечення. В якості забезпечення краще завжди виглядає тверда застава (наприклад, приватна або комерційна нерухомість), а також зарезервовані кошти на депозиті. Гарантії під заставу депозиту є найменш ризиковими з точки зору банку, тому отримати банківську гарантію, надавши в якості забезпечення «живі» гроші, найпростіше.

Бланкові (незабезпечені) гарантії на практиці у нас зустрічаються дуже рідко і коштують дорожче, в порівнянні із забезпеченими. Пакет документів для отримання банківської гарантії залежить від умов конкретного банку, а також від законодавчих норм, коли мова йде про отримання гарантії для виконання якогось певного закону (найчастіше це стосується тендерних гарантій).

В Україні та інших країнах колишнього СРСР банківськими гарантіями користуються переважно підприємці та підприємства, що працюють з державними або бюджетними установами, які беруть участь в державних тендерах на постачання або обслуговування таких підприємств. Але не з власної ініціативи, а тому що до цього їх зобов’язують законодавчі акти. Тобто, найбільшого поширення тут отримали тендерні, митні та туристичні гарантії.

Банки, що надають гарантії під тендер, при цьому фактично нічим не ризикують, оскільки в якості забезпечення вимагають, як правило, депозит. Тобто, виходить, що законодавчо встановлена необхідність отримання тендерних гарантій забезпечує інтереси державних структур, захищаючи їх від ризику невиконання договорів і банків, які заробляють на видачі гарантій без особливих ризиків.

А ось для представників бізнесу отримання банківської гарантії для участі в тендері фактично є додатковим фінансовим навантаженням у вигляді оплати її вартості і ніяких переваг для них саме така гарантія не дає, адже повну суму платежу (і навіть більше) все одно доводиться резервувати на депозиті в якості забезпечення . Таким же чином найчастіше видаються гарантії туроператорам або турагентам, отримання яких теж законодавчо необхідно для ведення діяльності.

Що ж, тепер ви маєте уявлення про те, що таке банківська гарантія, як вона видається і для чого потрібна.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet