Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Де взяти стартовий капітал для бізнесу

Розглядаючи процес відкриття бізнесу, я писав, що одним із ключових етапів є пошук джерел фінансування. Іншими словами, підприємець-початківець повинен знати, де взяти стартовий капітал для відкриття бізнесу. У сьогоднішньому матеріалі я розгляну всі можливі джерела отримання стартового капіталу, зазначу їхні основні позитивні і негативні сторони.

Всі ці способи можна узагальнити всього в 4 варіанти:

1. Використовувати власний стартовий капітал;

2. Зайняти гроші у друзів або родичів;

3. Знайти інвестора або партнера;

4. Взяти кредит у банку.

Всі ці варіанти можна використовувати як по-окремо, так і всіляко комбінувати між собою. Тепер розглянемо докладніше кожний з них.

де взяти стартовий капітал

де взяти стартовий капітал

Стартовий капітал — власні кошти. Створити стартовий капітал виключно із власних коштів — оптимальний варіант для початку ведення бізнесу, який має цілий ряд переваг перед іншими способами:

• Не потрібно думати, де взяти стартовий капітал- він у вас вже є;

• У вас не буде жодних боргів і зобов’язань, що дуже важливо для підтримки особистого чи сімейного бюджету в стабільному фінансовому стані;

• Стартовий капітал дістається вам абсолютно безкоштовно, за нього не потрібно платити ніякі відсотки;

• Ви не будете залежати від партнерів по бізнесу і всі рішення зможете приймати повністю самостійно;

• Вам не доведеться ні з ким ділитися отриманим прибутком.

Якщо у вас недостатньо грошей для створення стартового капіталу, можна розглянути варіанти продажу якого-небудь не надто потрібного майна, звичайно ж, щоб це було узгоджено з іншими членами сім’ї, було обдуманим і зваженим рішенням. Крім того, можна замислитися про те, як збільшити доходи: такі варіанти завжди є, просто треба ними зайнятися. Якщо вибір варіанту відкриття бізнесу дозволяє почати справу з мінімальними фінансовими вкладеннями — скористайтеся цим, це дозволить підстрахувати себе від великих втрат у разі, якщо щось піде не так.

Якщо стартовий капітал становлять ваші особисті фінанси — цей варіант можна назвати ідеальним. Навіть незважаючи на те, що завжди є ризик втратити свої вкладення: ризикувати своїми грошима краще, ніж ризикувати чужими, де в разі невдачі ви ще й обростете боргами, які незрозуміло як потрібно буде віддати.

Другий спосіб дістати стартовий капітал для бізнесу — позичити гроші у інших людей. Але тут вже виникає безліч додаткових проблем. Перш за все, саме питання грошових позик один одному досить складне. Відносини позики можуть повністю зруйнувати міжособистісні відносини, стати причиною серйозних конфліктів. Тому, якщо ви вирішили отримати стартовий капітал в борг від родичів або друзів, раджу дотримуватися наступних правил:

1. Складіть офіційний договір позики або хоча б напишіть боргову розписку, в якій чітко вкажіть, коли і скільки ви зобов’язуєтеся повернути, а також всі інші умови угоди. Надалі тут же можна буде вести облік повернених сум (якщо борг буде виплачуватися частинами) із підписами обидвох сторін.

2. Займайте гроші під відсотки. Зрозуміло, що вам вигідніше скористатися чужими грошима «на халяву», але поставте себе на місце тієї людини, яка позичає їх вам. У той час, як ви будете заробляти на його грошах, він, якщо позичить вам «просто так», буде їх втрачати: суму буде з’їдати інфляція. Подумайте про те, що ваш друг або родич міг би, замість того, щоб давати вам в борг, просто оформити депозит у банку і отримувати відсотки, причому, таке вкладення було б набагато менш ризиковим з його боку. Тому, як мінімум, компенсуйте йому позику хоча б на рівні ставки по депозитах.

3. Чітко виконуйте зобов’язання по поверненню. Суворо дотримуйтеся взятих на себе зобов’язань, так, як ніби ви позичили гроші не у приватної особи, а в банку. Платіжна дисципліна буде характеризувати вас в очах ваших близьких, і від неї можуть сильно залежати ваші подальші відносини. Якщо ви, думаючи, де взяти стартовий капітал для бізнесу, схиляйтеся до варіанту приватних позик, то це не обов’язково повинні бути родичі або близькі.

Наприклад, це може бути знайомий близької вам людини, з якою він вас зведе. Але такі люди вже захочуть набагато більш високу плату за свої фінансові ресурси, ніж родичі. Крім того, при позиці грошей у незнайомої людини, особливо, якщо це хтось зовсім незнайомий (наприклад, за оголошенням) завжди виникає ризик зв’язатися з криміналітетом, який потім «поставить на лічильник» і проблеми можуть виникнути дуже серйозні, аж до загрози життю і здоров’ю.

Якщо ви вирішили зайняти стартовий капітал для бізнесу у інших людей, то оформляйте відносини позики за всіма правилами, займайте гроші під відсотки (навіть у родичів) і чітко виконуйте взяті на себе зобов’язання. Остерігайтеся позик у зовсім незнайомих або сумнівних людей і прагніть до того, щоб відносини позики не стали причиною для розриву інших відносин з близькою людиною.

Третій спосіб де взяти стартовий капітал — знайти інвестора або партнера по бізнесу. Судячи з того, скільки людей займається такими пошуками, цей варіант досить популярний. Існує кілька найважливіших відмінностей відносин з інвестором чи партнером від відносин приватної позики:

• Займодавцю необхідно виплачувати відсотки, а інвесторові або партнеру — ні.

• У разі, якщо ваша справа прогорить, вам доведеться повертати позику, але не доведеться повертати інвестиції.

• При позиці вам не потрібно буде ділитися прибутком з тим, хто зайняв, а при інвестуванні або партнерських відносинах — потрібно буде, причому, довічно і частка, яку ви будете віддавати, як правило, дуже велика.

Відносини з інвестором чи партнером по бізнесу теж необхідно оформляти договором, причому, в цьому випадку він буде складнішим, оскільки повинен включати в себе набагато більше нюансів, ніж договір позики. Отже, якщо ви, розмірковуючи, де взяти стартовий капітал для бізнесу, зупинилися на варіанті пошуку інвестора або партнера, виникає друге питання: де їх знайти? Тут можна розглянути кілька можливостей пошуку:

1. Серед друзів і близьких. Точно так само, як близькі та знайомі люди можуть позичити вам гроші, вони ж можуть взяти участь у вашому бізнесі в якості інвестора або партнера (залежить від того, що більше влаштовує вас і їх).

2. В інтернеті- пошук інвесторів можна здійснювати на спеціалізованих сайтах і форумах про бізнес. Розповсюдьте по мережі інформацію про те, звідки ви, який бізнес хочете відкрити (коротко, не розкриваючи ключових моментів) і кого шукайте: інвесторів або партнерів. Для цієї мети можна використовувати і численні бізнес спільноти в соціальних мережах. Слід розуміти, що попиту на інвестиції більше, ніж пропозицій, тому необхідно постаратися, щоб ваша тема вигідно відрізнялася від інших, розміщених там же.

3. Існують так звані бізнес ангели — інвестори, самі шукають бізнес, який вони б захотіли і змогли профінансувати. У бізнес ангелів є цілі співтовариства та об’єднання, які нескладно знайти, скориставшись пошуком. Цілком можливо, що, якщо ваша бізнес ідея дійсно цікава, ви зможете отримати стартовий капітал від бізнес ангела. Інвестиції можна залучати не тільки в грошовій формі, а й, наприклад, у майновій.

Приміром, інший бізнесмен може надати вам своє приміщення для ведення справи за певну частку в ньому. Або ж це може бути товарний кредит, безкоштовне отримання товару під реалізацію і маса інших способів партнерських відносин без безпосередньо грошового участі. Обов’язково розгляньте і такі варіанти. Як і у випадку з позикою, з інвестором або партнером слід поводитися максимально чесно (вимагаючи при цьому від свого контрагента такої ж взаємності), тому як зіпсована навіть з необережності репутація може серйозно зашкодити вашому подальшого ведення бізнесу.

І останній варіант, який я хочу розглянути — взяти кредит на стартовий капітал у банку. Останній, оскільки скористатися ним буде не так просто, насамперед, тому, що банки практично не дають кредити під стартовий капітал за відсутності у позичальника інших джерел доходу, що дозволяють його погашати. Тобто, варіант «зароблю і розплачуся» тут не підійде. Бізнес кредити припускають досить складну процедуру отримання, тому досить часто люди, охочі отримати стартовий капітал беруть всілякі споживчі кредити, які набагато простіше отримати, але які, в той же час, істотно дорожчі. Сукупна ціна таких кредитів часто досягає 100 і більше відсотків річних, а який бізнес зможе забезпечити можливість виплачувати такі відсотки?

Наступний мінус такого способу отримання стартового капіталу — необхідність виплачувати відсотки і, швидше за все, погашати і сам кредит щомісяця, вже з першого місяця користування ним, в той час, як бізнес, можливо, навіть ще не буде відкритий і, тим більше, не буде приносити прибуток. Далі, якщо мова йде про велику суму, то вам потрібно заставу, наприклад, особиста нерухомість. По-перше, це пов’язано із додатковими витратами на оцінку і оформлення застави (іпотеки), а по-друге — потрібно думати про те, що трапиться, якщо ваша справа прогорить і ви не зможете погашати кредит.

Позбутися квартири? Не варіант … Отримання кредиту на стартовий капітал для бізнесу — досить ризиковий варіант. Я б рекомендував користуватися ним лише в тому випадку, якщо у вас є вже наявне джерело доходу, яке безперешкодно дозволить погасити цей кредит, навіть якщо розпочата справа виявиться збитковою.

Тепер ви знаєте, де взяти стартовий капітал для бізнесу. Всі ці варіанти можна розглядати як окремо, так і в певних комбінаціях. Що ж, підіб’ємо підсумок. Найкращий і менш безпечний варіант- відкриття бізнесу за рахунок власних коштів. При використанні позик вам доведеться їх оплачувати і ви ризикуєте влізти в борги у випадку, якщо бізнес не розвиватиметься так, як ви розраховували. При цьому вигідніше у фінансовому плані позичати гроші у близьких людей, ніж у банку, але, з іншого боку, цим ви ризикуєте зіпсувати з ними особисті стосунки. Якщо ж ви вирішите залучити для створення стартового капіталу партнера або інвестора — вам доведеться далі ділити з ним прибуток від бізнесу, та й відносини між партнерами теж можуть зіпсуватися, що спричинить додаткові труднощі.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet