Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Економіка країни

Чи знаєте ви, як працює економіка країни? Що це взагалі таке? Напевно, багато хто ось так відразу не зможе відповісти на це, здавалося б, просте запитання. Тому я вирішив написати про це окрему статтю, в якій постараюся максимально доступно і зрозуміло пояснити, що таке економіка країни і за якими принципами вона функціонує. Сподіваюся, що ця інформація виявиться цікавою та корисною.

Що таке економіка країни? Економіка країни — це сукупність всіх типів ресурсів і факторів виробництва (природні ресурси, трудові ресурси, фінансові ресурси — капітал, підприємницькі здібності, знання та вміння), які перебувають в межах держави, якими розпоряджаються різні органи її влади та суб’єкти господарювання.

економіка країни

економіка країни

Чим можна охарактеризувати економіку країни? Як зрозуміти, що ця економіка «хороша», а ця- «погана»? Це можна зробити різними загальноприйнятими статистичними показниками. Основних показників економіки можна виділити три (в різних країнах вони можуть називатися трохи по-різному, але суть одна і та ж:

1. Валовий внутрішній продукт (ВВП) — це вартість всіх вироблених на території країни товарів і послуг за певний період, незалежно від цілей виробництва (для внутрішнього споживання, для експорту, для накопичення). Точніше уявлення про економіку країни цей показник дасть в зв’язці з іншими даними, наприклад, ВВП на душу населення.

2. Рівень інфляції — показник, що характеризує зростання цін на товари і послуги за певний період. Фактично цей показник характеризує стабільність економіки. Існує цілий ряд різних індексів, що характеризують рівень інфляції, для різних випадків застосовують різні показники.

3. Рівень безробіття — показник, що характеризує відсоток офіційно ніде не зайнятих осіб серед працездатного населення. Також існує ряд інших важливих показників економіки, ці прийнято вважати за основні.

Головним показником економіки виступає валовий внутрішній продукт країни. Причому, не в абсолютному вираженні (він сам по собі мало про що говорить), а в динаміці. Якщо ВВП за звітний період виріс в порівнянні з попереднім — значить, спостерігається зростання економіки країни, а якщо знизився — падіння. Тобто, головна мета економіки країни — це створення і нарощування ВВП.

Економіка країни циклічна: як показує практика, в будь-якій економіці можна спостерігати економічні цикли. Основних таких циклів 4:

• Економічний підйом: зростання ВВП, зниження безробіття і інфляції;

• Економічний пік: максимальні показники ВВП, мінімальне безробіття та інфляція;

• Економічний спад: зниження ВВП, зростання безробіття та інфляції;

• Економічне дно: мінімальні показники ВВП, максимальне безробіття та інфляція .

Як правило, цикл дна самий нетривалий, але буває, що економіка залишається на дні дуже довгий час і тоді цей цикл називають економічною депресією. Всі ці цикли змінюють один одного саме в такій послідовності (після дна знову йде підйом). Кожен цикл може тривати певний час, який визначається поточною економічною кон’юнктурою. Але найголовніше — економічні цикли можуть бути як глобальними, там і середньостроковими, короткостроковими, всередині одного циклу можна спостерігати інші.

Всього за часовими характеристиками їх виділяють 4 типи: короткострокові (2-3 роки); середньострокові (6-13 років); довгострокові (15-20 років); глобальні (50-60 років).

Економіка країни, можна сказати, має кілька структур, давайте їх розглянемо. Відтворювальна структура спрямована на створення того самого ВВП, який і характеризує державну економіку. У цю структуру входять всі суб’єкти господарювання, які виробляють які-небудь товари та послуги: державні підприємства, великий, середній і малий бізнес, приватні підприємці. Галузева структура економіки передбачає поділ усіх її господарюючих суб’єктів за різними секторами (галузями) виробництва: промисловість, сільське господарство, торгівля, і т.д., причому, всередині кожного сектора є безліч підгалузей за принципом мережевої структури. Територіальна структура економіки ділить її за територіальною ознакою: по регіонах, областях, округах, штатах, районах, містах і т.д., що входять до складу держави.

Як я вже писав, головною метою економіки держави є підтримка хороших темпів виробництва і зростання ВВП. Але є й інші цілі економіки країни, які в тій чи іншій мірі пов’язані з основною. Давайте їх розглянемо.

• Оптимальний рівень інфляції і цінова стабільність. Тобто, не високий і не низький, для кожної країни можна знайти своє оптимальне значення. Якщо інфляція буде занадто сильною — це сприятиме економічному спаду, а якщо занадто низькою — застою. Низькі ціни вигідні споживачам, але не вигідні виробникам, а високі — навпаки. В ідеалі ціни повинні регулюватися не державою, а ринком, при цьому залишаючись на оптимальному рівні і для продавців, і для покупців.

• Платіжний баланс і стабільна валюта. Кожна держава веде свою зовнішньоекономічну діяльність — щось продає за кордон і щось звідти купує(експорт та імпорт). Співвідношення між експортними та імпортними операціями зветься торговий (платіжний) баланс держави. Це один з ключових чинників, що впливають на валютний курс. В ідеалі експорт повинен дорівнювати імпорту, але на практиці таке рідко зустрічається. Тому одне з основних завдань економіки країни- регулювання торгового балансу і скорочення різниці між експортними та імпортними операціями.

• Високий рівень зайнятості. Чим нижче безробіття — тим стабільніша економіка країни і сама держава в цілому. Коли люди забезпечені заробітком — зростає рівень життя, знімається різного роду соціальна напруга. Абсолютної 100%-ї зайнятості не буває навіть в країнах з найстабільнішою економікою, якийсь невеликий відсоток населення все одно не працює з різних причин, але близький до нуля рівень безробіття — це хороший показник.

Завдяки виконанню цілей і завдань, що стоять перед економікою країни, в державі має підтримуватися високий рівень життя населення. Для виконання завдань, що стоять перед економікою країни, органи влади використовують різного роду регулятори, дія яких закріплюється законодавчими актами та іншими нормативними документами. До таких регуляторів можна віднести:

• Податкові регулятори (ставки податків і зборів);

• Державне регулювання цін;

• Встановлені рівні зарплат, пенсій, соціальних допомог;

• Інструменти Національного Банку (облікова ставка, валютні інтервенції, операції з цінними паперами тощо);

• Державне регулювання ставок за кредитами;

• Пільги та субсидії громадянам і суб’єктам господарювання; і т.д.

Ось, власне, ті основні моменти, які характеризують економіку країни. Думаю, в цьому немає нічого складно і приблизне уявлення про те, як працює економіка країни та що її характеризує, ви отримали.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet