Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Фінансова безграмотність

Тема сьогоднішньої публікації — фінансова безграмотність і неправильне ставлення до грошей. Я вже присвятив декілька статей питанню фінансової грамотності, також писав про те, наскільки важливо правильне ставлення до грошей, тепер же хочу розглянути це дуже важливе питання із зворотного боку.

Отже, розглянемо найпоширеніші помилки, які допускають фінансово безграмотні люди і які обов’язково, в будь-якому випадку будуть чинити негативний вплив на стан особистих фінансів або сімейного бюджету.

фінансова безграмотність

фінансова безграмотність

Отже, що таке фінансова безграмотність та 25 вірних ознак фінансової безграмотності:

1. Витрачати всі зароблені гроші. Коли людина або сім’я витрачає під чисту все, що заробляє, вони перебувають у стані фінансової нестабільності, а це означає, що при виникненні форс мажорної ситуації вони обростуть боргами і скотяться в фінансову яму. Причому, підкреслюю, незалежно від рівня доходів! Фінансове становище людини визначається не тим, скільки вона заробляє і не тим, що вона витрачає, а тим, що у неї після цього залишається.

2. Не рахувати гроші цінністю. Є люди, які думають приблизно так: «гроші — це папірці, що не несуть в собі ніякої цінності». Це неправильне ставлення до грошей. У нинішньому світі гроші відіграють дуже важливу роль і без них буквально неможливо досягти поставлених цілей. Ті, хто так не вважає, завжди будуть жити без грошей і навряд чи переступлять межу бідності.

3. Вважати гроші єдиною цінністю. Помилка, прямо протилежна попередній. Так, гроші потрібно цінувати, але не слід зводити їх в культ, все таки загальнолюдські цінності ніхто не відміняв. До грошей слід ставитися як до засобу досягнення фінансових цілей, в цьому плані вони, звичайно, важливі, але не більше.

4. Не контролювати витрати, переплачувати. Ще один критерій, за яким відразу видна фінансова безграмотність. Є люди, які вважають, що краще «заодно» купити певну річ в цьому магазині за 20 гривень, ніж зайти в сусідній і купити її там за 15 гривень. Адже «15 гривень — не гроші». І так з подібних дрібниць формується істотна перевитрата особистого чи сімейного бюджету. Або ж люди, постійно здійснюють спонтанні покупки. Такій категорії людей терміново потрібна домашня бухгалтерія і планування сімейного бюджету.

5. Жити не по кишені. Приміром, якщо людина, що живе на мінімальну зарплату, бере кредит і купує айфон — тут фінансова безграмотність просто зашкалює. Витрачати гроші на дорогі дрібнички, робити дорогі подарунки, купувати речі, що тягнуть за собою постійні суттєві витрати (наприклад, автомобіль), не маючи достатньо коштів, прагнути до розкоші — все це неправильне ставлення до грошей. Набагато правильніше було б, наприклад, направляти частину коштів на формування особистого капіталу, створювати джерела пасивного доходу, тим самим, прагнути до того, щоб ваші доходи стали такими, які б дозволяли купувати все це без шкоди для особистих фінансів.

6. Боятися виглядати жадібним. Багато людей допускають перевитрати тільки тому, що бояться виглядати жадібними в очах інших. На мій погляд — це просто нерозумно. Ваше життя повинно протікати так, як цього хочете ви, без оглядки на думку інших. Тим більше, що правильні принципи управління особистими фінансами в результаті приведуть до поліпшення вашого фінансового стану до такої міри, що ви вже легко зможете здійснювати такі витрати, які ніколи не дозволять собі ті, хто колись вважав вас жадібним.

7. Ненавидіти багатих, заздрити їм. Якщо людина зневажливо або взагалі з ненавистю ставиться до тих, у кого багато грошей, або ж заздрить їм — вона ніколи не зможе стати такою ж, адже не може ж вона прагнути до того, що сам ненавидить. До людей, які досягли в житті більшого, ніж ви, слід ставитися з повагою і, де потрібно, переймати їхні деякі якості і досвід.

8. Витрачати ще не зароблені гроші. Наприклад, так: «от, скоро мені підвищать зарплату і я зможу окупити всі ці витрати» або «планую взяти підробітку і заробляти більше, а зараз вже треба купити» або просто «зарплата буде через тиждень, а купити треба вже зараз «. Подібне «позичання у самого себе» ні до чого доброго не приведе, тільки лише до хронічної фінансової нестабільності.

9. Брати споживчі кредити, жити в борг. Подібна фінансова безграмотність — просто бич сучасного суспільства. Люди, які активно використовують споживчі кредити і кредитні карти, просто не розуміють, що, тим самим, вони тільки тягнуть свій фінансовий стан вниз, оскільки живуть не за коштами і істотно збільшують свої поточні витрати. Та й навіть просте позичання грошей у родичів або знайомих «до зарплати» точно так само не обіцяє нічого хорошого.

10. Не знати, скільки у вас грошей. Якщо ви не знаєте, скільки у вас грошей — це також ознака фінансової безграмотності, оскільки, не знаючи, ви не можете точно планувати свої витрати, як великі, так і дрібні. Фінансово грамотна людина повинна завжди знати не тільки скільки у неї грошей всього, але і куди вони розподілені, скільки вкладено в різні фінансові активи і т.д.

11. Не знати, скільки у вас боргів. Неправильне ставлення до грошей — це не тільки наявність боргів, але і халатне ставлення до них. Грамотне управління особистими фінансами передбачає прагнення якнайшвидше розрахуватися із боргами, а для цього необхідно завжди точно контролювати суму своєї заборгованості за різними статтями.

12. Сподіватися на легкі гроші. Якщо людина розраховує, що гроші зваляться на неї з неба, наприклад, щоб досягти поставленої мети, постійно купує лотерейні квитки або вкладає кошти в проекти, що обіцяють швидке збагачення, у неї ніколи не буде багато грошей, радше — їх стане ще менше.

13. Вкладати всі гроші в над ризикові проекти. Я говорю не тільки про різні хайпи і фінансові піраміди (хоча про них — в першу чергу), але і про цілком легальні високо ризикові способи заробітку, як, наприклад, торгівля на форекс. У такі інструменти слід вкладати не більше 15-20% всього наявного капіталу (інші 80% повинні «підстраховувати» вкладеннями в більш надійні джерела), а у випадку з фінансовими пірамідами — не більше 1% і то, якщо вам вже дуже хочеться пограти в рулетку .

14. Вважати роботу найкращим джерелом доходу. Це найважливіша ознака фінансової безграмотності, на жаль, характерна більш ніж для половини населення нашої країни. Будь-яка робота «на дядю» завжди буде кращим джерелом доходів тільки для цього самого дядька, але не для вас. Необхідно розглядати альтернативні джерела заробітку і чим їх буде більше — тим краще, а також орієнтуватися на пасивний дохід(всі фінансово незалежні люди заробляють саме таким чином).

15. Сподіватися на державну підтримку (пенсію, житло, соц.програми тощо). Часи, коли можна було розраховувати на державу, давно канули в минуле, тепер необхідно піклуватися про своє фінансове майбутнє виключно самому. Наприклад, замість того, щоб ретельно працювати на 1,5 ставки в останні роки перед виходом на пенсію і підірвати останнє здоров’я, краще заздалегідь почати створювати власні пенсійні накопичення — так ви набагато краще забезпечите свою старість. Державні виплати, якщо вони вам положені, звичайно ж, необхідно отримувати, але тільки вони вас ніколи не забезпечать усім необхідним.

16. Зберігати гроші під подушкою. Типова і дуже характерна для багатьох фінансова безграмотність. Гроші не повинні знецінюватися і з’їдатися інфляцією, тому, як мінімум, розмістіть тимчасово вільні кошти на банківські вклади.

17. Залізати в нові борги, щоб розрахуватися зі старими. Подібне неправильне ставлення до грошей призведе тільки до ще глибшого розкопування фінансової ями. Погашати наявну заборгованість необхідно за рахунок раціонального управління особистими фінансами і вивільнення коштів для погашення.

18. Давати гроші в борг по доброті душевній. Я вже писав, що даючи гроші в борг знайомим і родичам, ви надаєте їм ведмежу послугу, та ще й самі втрачаєте те, що могли б заробити на цих коштах, просто зберігаючи їх у банку. Для видачі грошових позик існують спеціалізовані установи, а фінансово грамотна людина взагалі не стане ними користуватися.

19. Надмірно захоплюватися благодійністю. Робити добру справу і допомагати тим, хто дійсно цього потребує — це, звичайно добре, але коли це відбувається на шкоду власному фінансовому становищу — на мій погляд, неприпустимо. На жаль, але закони сучасного суспільства такі, що кожен думає, насамперед, про себе, тому, коли вам точно так само будуть потрібні гроші — не факт, що вам хто-небудь допоможе, скоріше — навпаки.

20. Бажати змінити своє життя і нічого для цього не робити. Думки ніколи не матеріалізуються, поки не стануть підкріплені конкретними діями. Можна нескінченно медитувати і читати мантри про багатство, але це ніколи не принесе позитивного результату, якщо ви обмежитеся тільки цим. Необхідно шукати свій шлях до фінансової незалежності і йти по ньому, без активних дій результату не буде.

21. Занадто балувати грошима дітей. Фінансова грамотність дітей — це окрема тема, відповідальність за яку несуть, насамперед, їхні батьки. Не можна допустити, щоб у дітей сформувалося неправильне ставлення до грошей, тому з дитинства їх необхідно навчати фінансової грамотності, плануванню особистих фінансів, бережливого ставлення до грошей.

22. Слідувати порад тих, хто нічого не досяг у житті. Є такі люди, які люблять учити інших, але самі при цьому нічого не вміють. Дотримуватися їхніх порад, тим більше, у фінансовій сфері, було б, щонайменше, нерозумно.

23. Чи не прислухатися до думки успішних людей. І, навпаки, якщо ви бачите, що людина досягла того, чого прагнете ви, значить — у неї є чому повчитися. Повторити її шлях у вас навряд чи вийде, але от прислухатися і взяти на озброєння її поради варто.

24. Приймати фінансові рішення на емоціях. Фінансова безграмотність в чистому вигляді! Приймати рішення, укладати угоди, необхідно на підставі розрахунків, в тверезому розумі, в працездатному стані, виключаючи поспішність. Найкраще робити це в світлий час доби, в першу половину дня.

25. Зупинятися на досягнутому. Відсутність розвитку завжди швидко призведе до руху назад і в сфері особистих фінансів — теж. Тому тільки вперед, нехай повільно, але стабільно. Постійне прагнення до нарощування доходів в якісному і кількісному відношенні неодмінно дасть свій результат.

Ось приблизно так виглядає сучасна фінансова безграмотність, проявляється неправильне ставлення до грошей. Якщо ви помітили певні помилки в себе, настійно рекомендую почати змінювати своє ставлення до питання. Чим менше з вищезгаданого буде відповідати вам, тим вище буде рівень вашого фінансового становища.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet