Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Фінансова грамотність. Основи фінансової грамотності

На превеликий жаль, фінансова грамотність переважної більшості населення нашої країни продовжує залишатися на дуже низькому рівні. Причини цьому, на мій погляд, досить банальні: жоден навчальний заклад не включає у свої навчальні програми хоча б елементарні основи фінансової грамотності, не кажучи вже про більш складні принципи управління особистими фінансами.

Все це є однією із найважливіших причин низького рівня життя та бідності населення, що, в свою чергу, вигідно тим, хто стоїть при владі: що б вони не говорили, а бідними і безграмотними людьми управляти простіше, ставлячи їх в залежність від грошей, змушуючи працювати фактично за їжу. Таким чином, основи фінансової грамотності навряд чи найближчим часом будуть включені в навчальні програми, тому підвищити свою фінансову грамотність зараз можна тільки самостійно.

фінансова грамотність

фінансова грамотність

Необхідно сказати, що невеликі зрушення в цьому напрямку вже зароджуються. Зараз стала з’являтися література із управління особистими фінансами, фінансові сайти та портали, проводяться різні семінари та курси із підвищення фінансової грамотності. Саме тому фінансова грамотність населення починає дуже повільно зростати, вже можна спостерігати хоча б якусь позитивну тенденцію, що, безумовно, радує.

З іншого боку, багато людей продовжують ставитися до управління особистими фінансами досить скептично: мовляв, було б чим керувати. На мій погляд, це велика помилка і я неодноразово пояснював чому, тому не буду зайвий раз повторюватися. Скажу тільки, що не можна навчити людину фінансової грамотності, якщо вона сам цього не захоче. Я не раз стикався з такими людьми: вони в усьому шукають підступ і думають лише про те, що їх постійно намагаються обманути. Тому, на мій погляд, краще, якщо людина буде приходити до цього самостійно, роблячи свій усвідомлений вибір.

Отже, в цій публікації я хочу дуже коротко озвучити, що на сьогоднішній момент, на мою думку, повинно входити в ті основи фінансової грамотності, які зобов’язаний знати кожен.

1. У першу чергу це, звичайно ж, правильний підхід до грошей. Необхідно змінити своє ставлення до грошей зі споживчого на управлінське. Людина повинна усвідомити, що у неї не особисті гроші, а особисті фінанси, вона повинна прагнути позбутися фінансової залежності, яка присутня у переважної більшості людей і зробити так, щоб не гроші управляли нею, а вона сама керувала грошима. Повірте, це не тільки правильніше, але і набагато перспективніше.

2. Освоєння планування та облік особистих фінансів. Людина повинна навчитися складати і планувати особистий бюджет або сімейний бюджет, вести облік домашніх фінансів. Це необхідно для того, щоб завжди бути в курсі своїх фінансових рухів, раціонально використовувати наявні фінансові ресурси, створювати заощадження та капітал для інвестування.

3. Обов’язковий момент, який повинні включати основи фінансової грамотності — це взаємовідношення людини з банками. Людина повинна не боятися банків, повиннна намагатися зробити з банку свого фінансового партнера і вести з ним взаємовигідне співробітництво, знати правила роботи із банківськими установами. Кожна людина повинна розуміти, що кредити — це зло в більшості випадків і жити в кредит — означає поступово скочуватися у фінансову яму, а ось депозити — досить надійний фінансовий інструмент для зберігання заощаджень та капіталу.

4. Фінансова грамотність населення продовжує залишатися на низькому рівні ще й тому, що переважна більшість людей сприймають роботу як єдино можливий спосіб поповнення особистого чи сімейного бюджету. Тому основи фінансової грамотності повинні включати роз’яснення, що можливий не тільки активний заробіток, а й пасивний дохід, що способи заробітку слід диверсифікувати, щоб надійніше захистити особистий бюджет від виникнення форс-мажорних ситуацій (наприклад, при звільненні).

5. Ну і нарешті, остання, найбільш складна тема, яку повинні включати основи фінансової грамотності — це, звичайно ж, інвестиції. Людині необхідно знати, що гроші здатні створювати інші гроші і їх можна не проїдати, а змушувати працювати і приносити пасивний дохід. При цьому слід розуміти, що інвестиції завжди пов’язані із ризиками, цими ризиками необхідно управляти і диверсифікувати їх, вкладаючи капітал в різноманітні фінансові інструменти. Якби наші навчальні заклади включили в свої програми навчання ці нескладні п’ять тем, фінансова грамотність населення країни була б на набагато вищому рівні.

А поки цього немає, підвищити свою фінансову грамотність можна тільки самостійно, шляхом вивчення спеціалізованої літератури з особистих фінансів та відвідування тематичних сайтів. На нашому сайті ви можете абсолютно безкоштовно вивчити основи фінансової грамотності, а це ніколи не буде зайвим, а при грамотному застосуванні напевно дозволить вам істотно поліпшити свій фінансовий стан і почати шлях до фінансової незалежності, як вищого стану особистих фінансів, при якому людина стає абсолютно незалежною від грошей.

Я розповів вам, чому фінансова грамотність населення перебуває на такому низькому рівні і як можна її підвищити. Залишайтеся з нами, підписуйтесь на оновлення щоб відстежувати вихід нових публікацій та підвищувати свою фінансову грамотність та налагоджувати ефективне управління особистими фінансами. До нових зустрічей!

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

1 коммент. к “Фінансова грамотність. Основи фінансової грамотності”

  1. Olena:

    Цікава стаття! Спробуйте, до речі, покористуватися Щоденником фінансово грамотної людини. То вітчизнянна розробка, допоможе налагодити взаємини із грішми, досягнути фінансової незалежності. Буде корисний як початківцям, так і знавцям найрізноманітніших концепцій фінансової грамотності.Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet