Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Фінансовий моніторинг

У цій статті я розберу тему, на яку мені періодично надходять запитання — фінансовий моніторинг або, як його називають скорочено, фінмоніторинг. Ознайомившись з цією статтею, ви дізнаєтеся, що таке фінансовий моніторинг, що представляє собою орган (служба) фінансового моніторингу, як він працює, як здійснюється фінансовий моніторинг в банках України, як він регулюється, які операції потрапляють під фінмоніторинг, чи варто його боятися юридичним і фізичним особам та багато іншої корисної інформації на цю тему.

Що таке фінансовий моніторинг? Отже, будь-який складний і лякаючий на перший погляд термін можна легко зрозуміти, якщо відкрити словники і подивитися значення складових його слів. «Фінанси» — це гроші в русі, а «моніторинг» — це процес спостереження і фіксації результатів. Таким чином, фінансовий моніторинг — це спостереження і контроль за грошовими потоками підприємств і фізичних осіб.

фінансовий моніторинг

фінансовий моніторинг

Здійснює цей контроль спеціальний державний орган — служба фінансового моніторингу, а обов’язки фіксувати дані і передавати в цю службу покладаються на фінансові установи країни, в першу чергу — комерційні банки. Крім них, суб’єктами фінансового моніторингу є страхові компанії, біржі, платіжні системи та багато інших фінансових структур. У різних країнах ця процедура може називатися по різному, наприклад, «фінансовий контроль», «фінансова розвідка», у нас же присутні всі ці поняття, вони в чомусь схожі, проте мають свої відмінності. Сьогодні ми будемо говорити саме про фінансовий моніторинг в банках.

Отже, в Україні та інших пострадянських країнах фінансовий моніторинг здійснюється з метою протидії легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом і фінансуванню тероризму та тісно пов’язаний з законодавчими актами, що стосуються цього. Існує два види фінмоніторингу: обов’язковий і внутрішній.

• Обов’язковий фінансовий моніторинг — це аналіз фінансових потоків, що проводиться спеціальним державним органом фінансового моніторингу.

• Внутрішній фінансовий моніторинг — це банківський контроль над проведеними операціями клієнтів з метою виявлення тих операцій, які підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу для відправки даних про них до уповноваженого органу, а також будь-яких інших операцій, які можуть бути пов’язані з «відмиванням» грошей і фінансуванням злочинної діяльності.

Тепер пару слів про те, як проводиться фінансовий моніторинг в банках, в чому він полягає. Все дуже просто, вся процедура зводиться до наступного:

• співробітник банку, який здійснює операцію (операціоніст або касир), проводить ідентифікацію клієнта (перевіряє, вписує і / або копіює його паспортні дані та інші документи при необхідності);

• співробітник банку, відповідальний за фінмоніторинг, перевіряє всі проведені фінансові операції і на тих, які підлягають обов’язковому або внутрішньому моніторингу, ставить спеціальні позначки- різні коди, які позначають критерії віднесення операції до фінансового моніторингу;

• в певний термін (щодня, щотижня, щомісяця, щокварталу, щорічно) співробітники головного офісу банку формують нормативну звітність, що включає операції,які потрапляють під фінансовий моніторинг (вони відзначені кодами, див. вище), і відправляють цю звітність в електронному вигляді до уповноваженого органу фінансового моніторингу .

• співробітники служби фінансового моніторингу переглядають звітність і в разі, якщо у них виникають підозри про причетність якихось операції до легалізації злочинних доходів або фінансування тероризму, запитують в банку додаткову інформацію (дані документів клієнта або самі документи), яку банк їм надає або запитує у клієнта.

• далі при необхідності проводиться перевірка клієнта, інших його операцій і в разі, якщо виявлена злочинна схема — затримання і подальші слідчі і судові процедури.

Звертаю увагу: банк не забороняє, не блокує і не обмежує будь-які операції, що підлягають фінансовому моніторингу. Такі операції просто потрапляють під більш ретельний контроль. Виняток становлять рідкісні випадки. Наприклад, коли хтось намагається зробити платіж на користь особи, що значиться в списку міжнародних терористів або щось подібне.

Фінансовий моніторинг в Україні здійснюється відповідно до Закону № 1702-VII від 14.10.2014г. «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового ураження». У цих законах детально описана система фінансового моніторингу в Україні.

Якщо вам необхідно знайти якісь точні моменти на цю тему, рекомендую вивчити актуальне законодавство країни (як ви розумієте, в закони регулярно вносяться різноманітні зміни). Існують також інші законодавчі акти, що регулюють питання фінмоніторингу (наприклад, такі, що стосуються створення і функціонування органів,котрі займаються цією діяльністю), але перераховані вище є ключовими, базовими.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet