Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Фінансова грамотність

Фінансова грамотність — це ключова, центральна тематика цього сайту і тому сьогодні я вирішив ще раз зупинитися на цій темі і написати статтю, яка б найбільш повно розкривала це поняття. Ознайомившись з цією публікацією, ви складете повне уявлення про те, що таке фінансова грамотність, що включає в себе це поняття і для чого це все потрібно кожній людині. У статті я буду давати багато посилань на інші матеріали сайту, де ті чи інші питання описані докладніше, тому переходьте по ним, щоб дізнатися більше.

Що таке фінансова грамотність? Отже, що мається на увазі під словосполученням «фінансова грамотність», що це таке? Не потрібно вигадувати нічого складного і незрозумілого, досить просто заглянути в словники і подивитися там, що означають слова, складові це поняття. Фінанси — це рух грошових коштів, процеси формування, розподілу і використання грошових фондів. Грамотність — це високий ступінь володіння людини певними навичками і вміннями.

фінансова грамотність

фінансова грамотність

Відповідно, можна з’єднати ці поняття і отримати ось таке визначення: фінансова грамотність — це володіння людиною принципами формування, розподілу та використання грошових фондів. Іншими словами, це вміння грамотно розпоряджатися особистими фінансами. Зверніть увагу: немає виразу «грошова грамотність», її називають саме «фінансовою». Причина в тому, що фінанси — це більш широке, більш точне, і більш правильне поняття, ніж гроші (докладніше про це можна почитати в статті «Що таке фінанси?»).

Тому сприймати свої надходження і витрати як гроші — неправильно і недостатньо, для того щоб бути фінансово грамотною людиною. Якщо коротко і доступно позначити різницю між цими поняттями, то це буде виглядати так. Гроші можна: заробляти; витрачати; використовувати для визначення вартості; збирати. Фінанси можна: заробляти; витрачати; враховувати; розподіляти; оптимізувати; використовувати для створення фондів; резервувати; накопичувати; вкладати.

Окремо хочу відзначити, що фінанси можна вкладати (інвестувати) для того, щоб вони «заробляли» нові фінанси, в цьому випадку вони набувають вже нову назву — капітал. Фінансова грамотність має на увазі управління саме фінансами, а не грошима: це більш широке і більш точне поняття. Для чого потрібна фінансова грамотність? Для чого взагалі потрібна фінансова грамотність? Все дуже просто. Є найважливіші сфери людської життєдіяльності, в яких людина просто зобов’язана, на мій погляд, добре розбиратися, орієнтуватися, бути грамотним.

Чому? Тому що на цьому засноване все її життя, і їй постійно доводиться з цим стикатися. І добре знання справи, професійний підхід до вирішення питань — завжди дасть кращі результати, ніж дилетантський і неграмотний. Фінанси — це одна з таких найважливіших сфер, якщо навіть не найважливіша. Чому? Тому що практично все в житті в тій чи іншій мірі залежить від фінансової складової, а дуже часто — залежить на всі 100%.

Дивіться самі: щоб задовольняти всі свої потреби, від нижчих до вищих, потрібні фінанси. Харчуватися — потрібні фінанси, одягатися — потрібні фінанси, десь жити — потрібні фінанси, утримувати сім’ю — потрібні фінанси, навіть дружити і спілкуватися — теж потрібні фінанси, і т.д.. Більш детально на цю тему я писав у статті «Піраміда Маслоу та особисті фінанси».

Якщо підходити до фінансових справ неграмотно, дилетантськи — всі ці питання так і будуть вирішуватися: повільно, не до кінця, на «тяп-ляп». Тому і необхідна фінансова грамотність: розумний, грамотний, професійний підхід до розпорядження особистими фінансами. Фінансова грамотність дозволяє швидше, простіше, оптимальніше досягати будь-які життєві цілі. Можливо, хтось думає: «Та що там, я в принципі і так вмію розпоряджатися фінансами. Я заробляю гроші, намагаюся заробляти їх більше, цілком розумно витрачаю, іноді у мене виходить щось накопичити, іноді я беру кредити, у мене є пластикові картки та рахунки в банках, я відправляю і отримую гроші- я цілком фінансово грамотна людина! » . Як правило — це велика помилка, яка реально заважає в житті і гальмує багато життєво необхідні процеси.

Щоб було зрозуміліше, я поясню на прикладі. Ось кожна людина приблизно уявляє собі, як побудувати будинок. Вона знає, що потрібно викопати котлован, закласти фундамент, спорудити стіни, покласти блоки перекриття, спорудити дах, засклити, встановити двері, зробити зовнішню і внутрішню обробку. Начебто все зрозуміло і всім давно відомо. Але чи зможе реально будь-яка людина спроектувати і побудувати якісний, надійний, красивий будинок? Навіть якщо у неї будуть в розпорядженні всі необхідні ресурси? Навіть якщо вона буде просто управляти і керувати цим процесом? Ні! Не зможе!

Те, що вона побудує, не буде відповідати нормам і стандартам, десь буде неправильним, неестетичним, і навіть небезпечним для життя: при якомусь найменшому стихійному лиху будинок, побудований дилетантом, може не витримати і впасти! Якісно побудувати будинок може тільки грамотний, професійний виконроб! Точно так само все йде і з фінансовою грамотністю. Вважати себе фінансово грамотним — ще не означає бути ним!

Управління особистими фінансами мало б підпорядковуватися виробленим правилам і стандартам, які вже на ділі довели свою ефективність і правильність. Це наука, яку необхідно вивчати, освоювати і впроваджувати на практиці. Це те, до чого необхідно формувати професійний підхід. Що включає в себе фінансова грамотність? Щоб було ще зрозуміліше, далі я приведу основні напрямки, які зачіпає фінансова грамотність, які необхідно вивчати, знати і застосовувати.

Уміння заробляти гроші. Фінансово грамотна людина, в першу чергу, повинна знати, як заробити гроші. І ці знання та вміння не повинні обмежуватися єдино можливою традиційної роботою. Способів заробітку набагато більше, вони передбачають отримання активного і пасивного доходу. Я не кажу, що треба обов’язково використовувати їх всі, але їх точно має бути більше одного, тому що дохід з одного джерела (навіть дуже надійного) — це завжди величезний ризик. Потрібно вміти бачити можливості для заробітку в усьому і використовувати те, що вам більше до душі. При цьому орієнтуватися бажано саме на пасивний дохід.

Уміння витрачати гроші. Я завжди це підкреслюю: вміння витрачати гроші не менш важливо, ніж уміння їх заробляти. Скільки б людина не заробляла, якщо вона не вміє грамотно витрачати — її фінансовий стан завжди буде максимально нестабільним. У людей, які заробляють, припустимо, 200 доларів, і витрачають 200 доларів на свої поточні потреби, і у людей, які заробляють 1 млн. доларів і витрачають його на свої поточні потреби, однаково нічого не залишається. Це питання я теж не раз розглядав в різних публікаціях сайту, наприклад, ось тут: «Як правильно витрачати гроші?»

Уміння економити. Це один з компонентів вміння витрачати, але його я вирішив виділити окремо. Спостереження показують, що у більшості людей зовсім викривлене уявлення про економію: вони вважають, що заощаджувати — це «тулитися», відмовляти собі в чомусь, недоотримувати щось життєво необхідне, і т.д.. Загалом, багато хто схильний до впливу ряду міфів і стереотипів про економію. Насправді ж економія — це просто ощадливість, а економити — значить дбайливо витрачати особисті фінанси.

Уміння враховувати. Особисті фінанси повинні піддаватися обліку. Відсутність обліку = відсутність контролю, аналізу та планування. Будь-який господарюючий суб’єкт (держава, місто, підприємство, підприємець) веде облік своїх фінансів. Людина або сім’я — це теж невеликий господарюючий суб’єкт, тому тих, хто не веде облік особистих доходів і витрат, ніяк не можна віднести до фінансово грамотних людей. На домашньому рівні теж повинна вестися своя простенька бухгалтерія, як її правильно організувати — читайте в статті «Домашня бухгалтерія».

Фінансова грамотність має на увазі наявність короткострокових і довгострокових фінансових планів і дотримання ним. Як їх складати — можна почитати тут: «Як скласти фінансовий план на рік?»

Уміння оптимізувати. Фінансово грамотна людина повинна вміти оптимізувати свій бюджет, тобто, грамотно розподіляти свої витрати в порядку пріоритету, щоб виключити ймовірність нестачі фінансів на щось дійсно важливе і термінове.

Уміння інвестувати. Вища вміння, яке включає в себе поняття фінансова грамотність — це вміння інвестувати: вкладати гроші, щоб вони приносили нові гроші, створювати собі джерела пасивного доходу. Це непросто і завжди пов’язане з ризиками, тим не менш, це необхідно — це головний інструмент для досягнення фінансової незалежності, вищого фінансового стану людини. Інвестування на цьому сайті присвячений цілий розділ, почати можна, наприклад, зі статті «Куди інвестувати гроші?».

Уміння користуватися банківськими послугами. У процесі управління особистими фінансами будь-яка людина буде неминуче постійно стикатися з банками, їх продуктами і послугами. І вона просто зобов’язана непогано в них розбиратися, вміти відрізняти вигідні продукти, тарифи, угоди від невигідних, щоб не втрачати, а заробляти на послугах банку, щоб відносини з банком були партнерськими, а не кабальними, як це часто буває.

І, нарешті, фінансова грамотність передбачає знання і розуміння основних економічних процесів, що відбуваються в державі, в першу чергу — тих, які надають саме прямий вплив на стан особистих фінансів: економічні цикли, інфляція, девальвація, валютний курс і т.д.. Економіка та її процеси теж розглядається в окремому розділі сайту — заходьте, вивчайте.

Де навчитися фінансової грамотності? Ну і на закінчення — про те, де можна навчитися фінансової грамотності, де дізнатися про все це, якщо це так важливо. На жаль, цього зараз практично ніде не вчать. Особисто у мене диплом за спеціальністю «Фінанси», але особистим фінансам там не було приділено жодного заняття ні по одному предмету.

В цілому, я вже не раз робив висновки, що фінансово грамотні люди невигідні державі: ними складніше управляти, їх складніше змусити жити в будь-яких потрібних рамках. Державі куди простіше тримати людей в сильній фінансової залежності — це відмінний інструмент управління. Адже держава наділене функцією виробництва грошей, може виробляти їх стільки, скільки вважатиме за потрібне, а її громадяни змушені ці гроші заробляти.

Тому навчання фінансової грамотності в навчальних закладах поки не отримало широкого поширення. Хоча певні зрушення в цьому є, що радує, але все одно цього явно недостатньо. Навчитися фінансової грамотності в достатньому обсязі зараз можна тільки самостійно, проявивши до цього прагнення та інтерес. Основних джерел навчання я можу виділити три:

1. Література по фінансовій грамотності (книги вітчизняних і зарубіжних авторів).

2. Приватні курси, семінари, вебінари, тренінги з фінансової грамотності.

3. Сайти, які навчають фінансовій грамотності. Що вибрати, на чому загострити свою увагу — кожен має право вирішувати сам і добре, що в цьому випадку є вибір. Я б хотів зупинитися на третьому пункті, оскільки він найдоступніший, а головне — безкоштовний. Я сам, побачивши проблему низької фінансової грамотності населення, вирішив внести в її розв’язання свій внесок та створив цей сайт, який на сьогоднішній момент вже став досить відомим, популярним і авторитетним інтернет-ресурсом.

Доступ до всіх матеріалів сайту абсолютно безкоштовний, платити за що-небудь тут вам не доведеться, на відміну від багатьох інших схожих проектів. Тут зібрано все необхідне для того, щоб розвинути та підвищити свій рівень фінансової грамотності, навчитися управляти особистими фінансами, підвищити свій фінансовий стан, а значить, жити краще в сучасних реаліях.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet