Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Гроші і свобода

Не так давно я розглядав тему «Гроші і щастя», а сьогодні хочу розглянути ще одну схожу — гроші і свобода. Багато людей вважають, що гроші дають свободу і чим більше грошей, тим вільніше людина себе почуває. Є й протилежна точка зору: гроші забирають свободу, сковують людину, роблять її залежною. Давайте розглянемо обидві точки зору і постараємося зробити правильні висновки. Отже, чи дають гроші свободу чи все ж таки забирають її?

Думка №1. Гроші дають свободу. Досить велика кількість людей вважає, що гроші — це свобода. Людина, у якої багато грошей, вільна, тому що вона може дозволити собі все, що захоче. Як правило, самі ці люди невеликого достатку, і вони мріють стати багатими, щоб стати вільними.

гроші і свобода

гроші і свобода

Думка №2. Людина вільна без грошей. Думка, протилежна першій, яка полягає в тому, що свобода і гроші несумісні один з одним. Звідси навіть пішли вирази «вільний художник» і т.п., які означають, що найбільш вільними почуваються люди, які не мають «ні гроша за душею». Цікаво, що такої думки теж дотримуються бідні люди, причому, окремі з них реально відчувають себе вільними.

Давайте подивимося, що представляють собою ці дві точки зору. По суті, це дві крайності. І жодну з них не можна назвати абсолютно вірною, скоріше — навпаки. Тому що як серед багатих, так і серед бідних людей дуже мало тих, хто відчувають себе по-справжньому вільними. Як правило, багаті не можуть бути вільні, тому що великі гроші припускають великі емоційні переживання за них, а бідні — бо відсутність грошей передбачає великі емоційні переживання з приводу того, де їх взяти, як прогодувати себе, сім’ю, одягнутися, взутися і т . д.. Тобто, переживають всі: і багаті, і бідні. І ці переживання ніяк не дають їм відчути себе вільними.

Адже що таке свобода? Звернувшись до словників, простими словами можна сформулювати так: це стан, в якому людина може діяти на свій розсуд, коли її дії не обумовлені якими-небудь зовнішніми факторами. Якщо людина багата, її дії завжди буде стримувати бажання захистити, убезпечити своє багатство (і це нормально, в іншому випадку гроші дуже швидко будуть втрачені!), а якщо вона бідна, то відсутність грошей не дасть їй свободи дій, оскільки багато дій безпосередньо мають під собою матеріальну основу.

Таким чином, я можу зробити висновок, що гроші і свобода в певній мірі впливають один на одного, але в цілому ці поняття абсолютно різні, і в більшості випадків не можуть виступати головною причиною виникнення один-одного.

А від чого ж тоді залежить стан свободи, якщо не від грошей? На мій погляд — від психологічних установок людини, від того, наскільки вона схильна до впливу ззовні. Чим сильніше різного роду зовнішні чинники впливають на дії, що здійснюються людиною, в глобальному плані — на її життя- тим вільніше вона себе почуває, і навпаки. Гроші при цьому можуть виступати тільки одним з таких зовнішніх факторів, але не єдиним. Та й на різних людей цей грошовий фактор може надавати різний вплив: для одних він буде надважливим, для інших — зовсім не важливий.

А які ще фактори можуть визначати, наскільки людина вільна? Я можу виділити два основних напрямки:

• залежність від громадської думки (чи може людина робити те, що хоче, не замислюючись про те, що подумають про неї інші?);

• залежність від певних конкретних людей або організацій (від роботодавця, від банку, від держави, від родичів і т.д.).

Кожна людина по-різному відчуває залежність від цих або інших факторів, тому вона по різному і вільна. Однак, при цьому є окрема, скажімо так, частина або складова свободи — це фінансова свобода. Ось саме ця складова залежить від грошей самим прямим чином. Ось саме на неї гроші (доходи, витрати, фінансові активи людини) безпосередньо впливають. Але це лише частина загальної людської свободи, яка передбачає свободу вибору фінансових дій, а не взагалі будь-яких.

На закінчення кілька слів про себе, про своє особисте ставлення до питання «свобода і гроші». Я скоріше завжди відчував і відчуваю себе досить вільною людиною, дію на свій розсуд, вплинути на мою думку, мої дії досить складно. При цьому гроші не роблять особливого впливу на моє відчуття свободи, та й у мене їх не так вже й багато і я ніколи не ставив собі за мету, щоб у мене їх було багато. Проте, я цілком вільний і цей стан для мене дуже важливий: коли мою свободу намагаються якось обмежити — я завжди відчуваю дискомфорт. Ну і конкретно фінансова свобода для мене теж, звичайно ж, дуже важлива і я завжди намагаюся підтримувати себе в цьому фінансовому стані.

Ось така у мене думка, щодо того як пов’язані гроші і свобода. А ви як вважаєте: гроші дають свободу? Чи можлива свобода без грошей? Або це незалежні один від одного поняття? Буду радий почути вашу думку в коментарях.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet