Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Грошовий мультиплікатор. Як працює банківська система?

Сьогодні я розкрию вам дуже цікавий термін — грошовий мультиплікатор або банківський мультиплікатор і на елементарному прикладі покажу, як працює банківська система, в основі якої він лежить. Думаю, що ця тема досить важлива, оскільки пояснює всю суть кредитної банківської системи. І сподіваюся, що у мене вийде пояснити її на простому і доступному прикладі. Отже, з самого початку.

Що таке банківський мультиплікатор? Зовсім трохи сухої теорії. В економіці є два важливих поняття: грошова база і грошова маса. Грошова база — це початкова сума коштів, яка знаходилася на рахунках НБУ. Якщо дуже грубо — це скільки грошей «надрукували». Саме грошова база служить основою для створення грошової маси. Грошова маса — це загальна сума готівкових та безготівкових коштів, що знаходяться в обігу в державі. Згодом, навіть при незмінній грошовій базі, грошова маса має властивість розростатися.

грошовий мультиплікатор

грошовий мультиплікатор

Відбувається це як раз за рахунок дії грошового мультиплікатора. Грошовий (банківський) мультиплікатор — це коефіцієнт, що показує співвідношення грошової маси до грошової бази. Значення банківського мультиплікатора, як правило, більше 1, і фактично воно показує, як швидко зростає грошова маса в державі. У свою чергу, це впливає і на інфляцію, і на багато інших економічних показників.

А тепер давайте розглянемо роботу банківського мультиплікатора на спрощеному прикладі. Уявіть собі мінідержаву, в якій живуть 2 людини: Петя і Вася, і їх обслуговує один банк. Цей банк спочатку емітував 1000 грошових одиниць і видав по 500 Петі і Васі на життя. І ось живуть вони, створили свою мініекономіку в державі: Петя займається тваринництвом, а Вася — рослинництвом, кожен виробляє свою продукцію, а потім продають її один-одному. Між ними відбувається приблизно рівний товарно-грошовий обмін, кожного з них це влаштовує, у кожного є все необхідне для нормального життя. І цих 500 грошових одиниць, які є у кожного із них, їм цілком вистачає на своє життєзабезпечення.

І ось в один прекрасний день Петя, прогулюючись по берегу моря, знаходить там викинутий на берег айфон. Герметично упакований, в робочому стані. Відкриває його, включає, дико радіє такій знахідці і ділиться цією радістю з Васею. Васі теж шалено подобається знахідка Петі, він дуже хоче цей айфон собі і тому виявляє величезне бажання купити його. Петя розуміє, що айфон — дуже цінна річ, тому оцінює її в 1000 грошових одиниць. «Давай!», — каже він Васі, — «Платиш мені 1000, і він твій!». У Васі тільки 500 гр.одиниць, але йому дуже хочеться айфон. Тому він говорить Петі: «Добре, я згоден!» і віддає вже наявні 500 в якості завдатку, щоб, не дай Бог, Петя не передумав.

Петя отримує гроші, для нього вони «зайві», тобто, вільні. І він вирішує покласти їх на вклад у банку, щоб примножити, оскільки розуміє, що гроші не повинні пролежувати без діла і домовляється з банком, що через місяць той віддасть йому не 500, а 550 грошових одиниць. Тим часом, Вася починає думати, де взяти ще грошей, щоб остаточно викупити у Петі айфон. З цим питанням він звертається в банк і банк з радістю погоджується дати Васі кредит 500 грош. одиниць (ті гроші, які він прийняв на вклад від Петі), з розрахунком, що Вася через місяць віддасть йому 600. Петі нічого не залишається, і він погоджується.

Уже в цей момент включається грошовий мультиплікатор. Дивіться: спочатку було всього 1000 грошових. одиниць. Тепер у Петі є 500, у Васі — 500, але тільки у Васі борг перед банком 600, а у банку борг перед Петром 550. Тобто, грошова база залишилася колишньою (1000), а грошова маса (пам’ятаємо, що це як готівкові гроші , так і безготівкові, на рахунках) збільшилася на 150 одиниць і склала 1150 грошових одиниць. Банківський мультиплікатор дорівнює 1150/1000 = 1,15 раз або приріст на 15%.

Вася радісно приходить до Петі, віддає йому частину оплати і отримує айфон. У Петі утворюється ще 500 вільних грошових одиниць, які він також може покласти в банк під відсотки. А ось у Васі … А у Васі тепер, по-перше, взагалі немає грошей на життя, по-друге, є борг перед банком 600 одиниць, але зате є айфон. Вася потрапив в т.зв. кредитну яму.

Як будуть розвиватися події далі — передбачити складно. Можливо, Вася візьме ще один кредит, щоб з нього жити і гасити попередній, або пролонгує діючий. Якщо, звичайно, Петя пролонгує свій внесок. І так знову і знову … Вася буде нарощувати свій борг, Петя — свій добробут, а банк буде заробляти на цьому, виступаючи посередником. Можливо, Вася займе гроші у Петі, теж не просто так, а під відсотки. Можливо, Вася вирішить, що погарячкував з покупкою і запропонує Петі назад викупити у нього айфон, але Петя вже дасть за нього меншу суму. Так чи інакше, банківська система запущена і грошовий мультиплікатор тепер постійно зростатиме. І початкова грошова база в 1000 одиниць буде постійно нарощуватися, і з часом збільшиться в багато разів.

Сподіваюся, що історія про банк, Петю і Васю вийшла не дуже заплутаною (вона і так спрощено до неможливості) і ви зрозуміли, як працює банківська система, як утворюється грошовий мультиплікатор. Ну а тепер я хочу зробити ряд висновків з цієї повчальної історії, і прошу звернути на них серйозну увагу.

1. Коли працює кредитна банківська система, грошова маса в країні завжди зростає.

2. Позичковий відсоток, банківський мультиплікатор — це, по суті, гроші з повітря. Банки заробляють на фінансовому посередництві.

3. Фінансовий стан людей, спочатку знаходяться в рівних умовах, може істотно змінитися під впливом банківської системи, причому, в будь-яку сторону.

4. Той, хто буде накопичувати і примножувати гроші, буде покращувати своє фінансове становище, а той, хто буде брати споживчі кредити — погіршувати.

5. Бездумно користуючись послугами кредитування, можна легко і швидко опинитися у фінансовій ямі, вибратися з якої істотно складніше, ніж в неї потрапити.

6. Не потрібно споживати те, на що не заробив.

7. Кредитуючи неплатоспроможних клієнтів, банк ризикує.

8. Банківська система, тим не менше, сприяє розвитку економіки, збільшуючи товарообіг в державі.

9. Грошова маса при незмінній грошовій базі може зрости багатократно під впливом банківського мультиплікатора.

Тепер ви маєте уявлення про те, що таке грошовий (банківський) мультиплікатор, як він працює. Я навів вам свої висновки, ви можете погодитися з ними, або зробити свої. Як завжди, я буду радий почути вашу думку в коментарях.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet