Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Інвестиційний клімат

Продовжимо розмову про інвестиції і розглянемо таке дуже важливе поняття як інвестиційний клімат. У минулій статті я говорив про роль інвестицій в економіці і в якості висновку зазначив, що інвестиції — це найважливіша рушійна сила економічного розвитку будь-якого суб’єкта господарської діяльності: від невеликого підприємства до величезної країни.

Для залучення капіталу в певну країну, регіон, місто основоположну роль відіграє якраз створений там інвестиційний клімат. Досвідчені інвестори чудово розуміють суть цього поняття, знають, на які моменти потрібно звертати увагу, приймаючи рішення про те, чи варто вкладати свій капітал в певний напрямок на певній території чи ні. А ось для простого обивателя термін «інвестиційний клімат» має скоріше розмите значення: мало хто чітко зможе пояснити, що це таке і від чого залежить. Ось цю прогалину ми з вами сьогодні і постараємося заповнити.

інвестиційний клімат

інвестиційний клімат

Що таке інвестиційний клімат? Інвестиційний клімат — це сукупність різного роду факторів, на які звертають увагу інвестори, перед тим як прийняти своє інвестиційне рішення. Саме від того, наскільки сприятливі ці фактори з точки зору самих інвесторів і залежить, чи будуть вони вкладати свої капітали, стимулюючи цим економічний розвиток суб’єкта господарювання, чи ні. Всі фактори, що впливають на інвестиційний клімат в країні, регіоні, місті, можна розділити на 4 основні групи:

1. Політичні фактори (лояльність влади до бізнесу, рівень корупції, ризики зміни влади й інші політичні моменти, що впливають на бізнес);

2. Економічні фактори (вартість покупки / оренди земельних ділянок та нерухомості, вартість необхідних ліцензій і патентів, ставки оподаткування, ставки за кредитами, рівень зарплат (вартість робочої сили), ціни на необхідну продукцію / послуги і т.д.);

3. Інфраструктурні фактори (зручність розташування для конкретного бізнесу, наявність зручної транспортної розв’язки, доступність необхідної сировини / матеріалів і т.д. );

4. Соціальні фактори (наявність необхідної робочої сили, наявність споживачів продукції, лояльність населення до бізнесу, ризики можливих акцій протесту, страйків, криміногенна ситуація в регіоні і т.п.).

Крім того, потенційні інвестори завжди оцінюють інвестиційний клімат з двох позицій:

1. Інвестиційний потенціал — сюди включається все, що інвестор потенційно може заробити від реалізації свого проекту;

2. Інвестиційні ризики — все, що інвестор потенційно може втратити від реалізації свого проекту.

За законами економіки прибутковість і ризик знаходяться в прямо пропорційній залежності один від одного, однак, кожен інвестор вибирає той інвестиційний клімат, в якому потенційна прибутковість та інвестиційні ризики найбільшою мірою відповідають його перевагам.

Напевно всі чули такі поняття як несприятливий і сприятливий інвестиційний клімат. Давайте розглянемо, що під ними мається на увазі. Сприятливий інвестиційний клімат — це стан, при якому більшість значущих чинників вказують на привабливість вкладення капіталу. Його можна охарактеризувати наступними моментами:

• Стабільна економічна ситуація: економічне зростання, низький рівень інфляції та безробіття;

• Стабільна політична ситуація, сприятливий для ведення бізнесу політичний режим, низький рівень корупції;

• Лояльні закони, що регламентують ведення бізнесу, забезпечення дотримання законів;

• Прийнятні ставки оподаткування;

• Низькі ставки за кредитами, вигідні умови кредитування;

• Розвинена інфраструктура, необхідна для бізнесу;

• Наявність постачальників і споживачів продукції.

Несприятливий інвестиційний клімат — ситуація, при якій більшість значущих чинників вказують на високі ризики втрати вкладеного капіталу. Цей стан можна охарактеризувати наступними ознаками:

• Нестабільність економіки: економічний спад, високі темпи інфляції, девальвації національної валюти, високий рівень безробіття;

• Військові дії, загрози як зовнішніх, так і внутрішніх конфліктів;

• Нестабільна політична ситуація, ризики зміни правлячого режиму;

• Дія або ризики введення політичних і економічних санкцій;

• Високий рівень корупції;

• Складні, заплутані, постійно мінливі закони, недотримання законів;

• Надмірно високі ставки оподаткування, нерентабельність легального ведення бізнесу, широке поширення тіньових схем;

• Надмірно високі ставки за кредитами;

• Відсутність інфраструктури, необхідної для ведення бізнесу;

• Складний природний ландшафт, що утруднює розміщення об’єктів, часті природні катаклізми.

Поверхневу оцінку інвестиційного клімату можна провести і самостійно, проаналізувавши наявність та силу дії тих чинників, які є найбільш значущими для ведення конкретної форми бізнесу. Але більш точно оцінити інвестиційний клімат у країні, регіоні, місті можуть спеціалізовані компанії, що займаються такою оцінкою. Вони використовують безліч різних коефіцієнтів, за якими проводять розрахунки і роблять висновки про інвестиційну привабливість того чи іншого регіону. На підставі отриманих даних складаються рейтинги інвестиційної привабливості, які, як правило, є у вільному доступі на сайтах таких компаній та інших інтернет-ресурсах.

Серед міжнародних компаній, що займаються оцінкою інвестиційного клімату, хорошим авторитетом володіють компанії Institutional Investor, Euromoney, BERI, які складають рейтинги країн і регіонів за рівнем інвестиційної привабливості. Такі рейтинги, з точки зору інвестора, мають дуже важливе значення, як наприклад, і кредитні рейтинги, виставлені міжнародними рейтинговими агентствами.

Що ж,тепер ви маєте більш повне уявлення про те, що таке інвестиційний клімат, від яких чинників він залежить, в яких випадках буває сприятливим і як проводиться оцінка інвестиційного клімату.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet