Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Мінімальна зарплата

Сьогодні я хочу проговорити про один дуже цікавий економічний показник — мінімальна зарплата, він же мінімальний розмір оплати праці. Спочатку я коротко зупинюся на тому, що таке мінімальний розмір оплати, а потім запропоную вам поглянути на нього трохи з іншого боку, не з такого, з якого нам його представляє держава через ЗМІ. Сподіваюся, що вийде цікаво і пізнавально, ну а висновки кожен зможе зробити сам.

Мінімальний розмір оплати праці — це законодавчо встановлений мінімум заробітної плати, який призначається і виплачується працівнику, який відпрацював законодавчо встановлену норму робочого часу. Іншими словами, це мінімально можливий робочий оклад, зарплата «брудними», з якої ще при виплаті віднімаються і перераховуються до бюджету і позабюджетні фонди належні податки і збори.

мінімальна зарплата

мінімальна зарплата

На момент написання цієї статті мінімальний розмір оплати праці в Україні- 3200 гривень (з 01.01.2017 підвищено в 2 рази). Взагалі, мінімальний розмір оплати праці періодично підвищується, і це завжди подається державою як якесь благо для людей, які тепер стануть отримувати більше грошей в якості заробітної плати. Також постійно ведуться дискусії про те, щоб мінімальна зарплата була меншою за прожитковий мінімум (навіть офіційний цей показник вище, а фактичний — ще вище). В Україні з 2017 року мінімальний розмір оплати праці істотно перевищує офіційний прожитковий мінімум.

Але чи є підвищення мінімального розміру оплати праці показником зростання добробуту людей, як це зазвичай подається? На мій погляд, подібні заяви, як і багато інших, орієнтовані на фінансово неграмотних людей, які не знають, на що впливає цей розмір і що, відповідно, тягне за собою його підвищення. Тому як насправді підвищення мінімальної зарплати тягне за собою зростання доходів не для всіх, а от зростання витрат для всіх, причому, витрати ці ростуть сильніше, ніж доходи. Зараз буду пояснювати, чому.

На що впливає мінімальний розмір оплати праці? Перш за все, кожна людина, повинна розуміти, що коли змінюється мінімальний розмір оплати праці — змінюється не тільки зарплата (до слова, і вона гарантовано змінюється не у всіх, а тільки у тих, хто отримував мінімальну!). А змінюється ще безліч інших показників, які розраховуються, виходячи з розміру мінімальної оплати праці. Я зараз приведу приклади тільки деяких з них, найбільш важливих, приклади я взяв із законодавства різних пострадянських країн, вони схожі, але може виявитися, що в якійсь країні деяких залежностей немає, майте це на увазі. Отже, на що впливає мінімальний розмір оплати праці:

• Розмір відрахувань підприємства з фонду оплати праці;
• Розрахунок допомоги по безробіттю;
• Розрахунок лікарняних;
• Розрахунок відпускних;
• Розмір стипендій;
• Розмір допомоги по вагітності та пологах;
• Розрахунок багатьох інших соціальних допомог і виплат;
• Розмір податків, що сплачуються бізнесом за різними спрощеними схемами оподаткування (єдиний податок і т.д.);
• Розмір податкових пільг для фізосіб;
• Розрахунок податку на землю та нерухомість;
• Розрахунок штрафних санкцій за адміністративні порушення;
• Розмір добових для відряджених осіб;
• Розрахунок плати за видачу різних ліцензій, дозволів;
• Розмір інших державних зборів.

До чого призведе підвищення мінімальної зарплати? Отже, ми бачимо, що від розміру мінімальної оплати праці залежить багато інших величин. І перш за все, хочу звернути увагу на розмір відрахувань з фонду оплати праці, які виплачує підприємство, і які закладаються в його витрати. Таким чином, якщо мінімальна зарплата підвищилася, умовно, на 300 гривень, витрати підприємства по кожному співробітнику, оформленому на мінімальну зарплату, виросли на 300 гривень + нарахування на ФОП. Тобто, на більшу величину, ніж доходи самого співробітника — це важливо!

З урахуванням того, що на багатьох підприємствах виплачується так звана сіра зарплата (офіційно- мінімальна, інша- «в конверті»), то підвищення мінімального розміру оплати праці неминуче тягне за собою підвищення витрат величезної кількості суб’єктів бізнесу і навіть некомерційних підприємств. В першу чергу, сюди відносяться комунальні підприємства, різноманітні кооперативи (дачні, гаражні і т.д.), торгові підприємства, будівельні компанії, бізнес підприємців усіх напрямків, державні та бюджетні організації і т.д..

Причому, витрати цих підприємств ростуть сильніше, ніж доходи їх співробітників. Що змушені робити підприємства, щоб зберегти свій прибуток? Звичайно ж, підвищувати ціни на товари й послуги. Таким чином, при підвищенні мінімального розміру оплати праці відразу ж або поступово неминуче підвищуються ціни на багато товарів і послуг, і дуже часто виникає ситуація, коли зростання витрат громадян при цьому випереджає зростання їхніх доходів. Крім того, як я вже писав, доходи при цьому ростуть не у всіх, а от витрати — точно у всіх.

Тому я б не став сприймати зростання мінімального розміру оплати праці як щось позитивне для людей. На мій погляд, такі підвищення скоріше спрямовані для зростання надходжень податків і зборів до бюджету і позабюджетні фонди (подивіться вище, скільки всіляких податків і зборів виростає разом з мінімальною зарплатою). Крім того, з ростом мінімального розміру оплати праці ростуть доходи державних і комунальних підприємств через підвищення тарифів на їхні послуги. Піднімаючи мінімальний розмір оплати праці, держава, перш за все, має на меті збільшити доходи власного бюджету за рахунок зростання податкових і неподаткових надходжень.

Громадянам не варто сприймати, що це робиться їм на благо: це не так, в більшості випадків, особисті бюджети людей від подібних заходів тільки страждають. Думаю, що багато хто не раз вже відчували це на своїх гаманцях, а я просто постарався доступно пояснити, чому так відбувається. Ось такі у мене вийшли висновки, а ви ж можете зробити свої — буду радий почути їх у коментарях.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet