Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Робота і особистий простір. Як встановити межі?

У цій статті я хочу поговорити про дуже актуальну тему: робота і особистий простір. Як встановити особисті кордони на роботі, для чого це необхідно, що робити, якщо на роботі вам «сіли на шию»- про все це ви дізнаєтесь, ознайомившись з даною публікацією. Тема дійсно дуже актуальна, оскільки в умовах істотного переважання кількості претендентів на роботу над кількістю вакансій, роботодавці дуже часто «перегинають палицю», робота перетворюється в рабство, працівники терплять навіть знущання та приниження.

Звичайно ж, цього допускати не можна і щоб начальство або навіть колеги не сіли вам на шию, потрібно спочатку чітко позначити свій особистий простір на роботі, межі цього простору, за який іншим буде заходити недозволено. Що це таке і як це зробити — про це далі в статті.

особистий простір

особистий простір

Величезна кількість людей більшу частину часу свого неспання проводить на роботі. Багато з них, на жаль, не люблять або навіть ненавидять свою роботу, відчувають там дискомфорт, терплять незручності, але все одно працюють, тому що їм потрібно заробляти гроші. Думаю, не потрібно пояснювати, що подібна ситуація з часом приносить все більше негативних наслідків: від постійних стресів до серйозних проблем зі здоров’ям. До того ж, у людини, якій на роботі постійно «сідають на голову», формується занижена самооцінка, що негативно позначається на всіх інших сторонах її життя, на її майбутньому.

Щоб всього цього не було, потрібно спочатку грамотно позначити свою позицію на роботі, свій особистий простір, свої кордони, рамки, за які ніхто не міг заходити, навіть начальнику. Якщо ви не зробите це відразу ж при працевлаштуванні на нове місце роботи, потім це буде зробити набагато складніше. Для початку давайте розглянемо, до чого може привести відсутність кордонів особистого простору на роботі (одночасно все це можна назвати ознаками того, що ви їх свого часу не виставили, і потрібно це робити зараз).

Ось такі ознаки / наслідки відсутності особистих кордонів на роботі можна виділити:

• Ви дуже часто виконуєте роботу, яка не відноситься до ваших службових обов’язків. Причому, як за дорученням начальства так і за «дружнім» прохання колег;

• Ваш робочий час часто триває більше, ніж належить, причому, вам за це нічого не доплачують. Ви чомусь «не проти» вийти на роботу у вихідний, залишитися після закінчення робочого дня, ви не використовуєте свою законну перерву на обід за призначенням;

• Ви проводите свою відпустку, постійно відповідаючи на телефонні дзвінки по роботі, допомагаєте працювати співробітнику (через інтернет, електронну пошту), періодично виходите на роботу; з вами на роботі спілкуються зверхньо не тільки начальники, а й навіть колеги, вас ніхто не поважає, в спілкуванні з вами використовується наказовий і панібратський тон;

• Ви змушені терпіти на роботі особисті образи , колеги обговорюють вашу зовнішність, ваше особисте життя, ваші життєві цінності в зневажливому або глузливому тоні;

• Співробітники, задіяні з вами в одному робочому процесі, часто запізнюються, йдуть з роботи раніше, відпрошуються, вирішують під час роботи особисті проблеми, постійно п’ють каву, курять, займаються своїми справами, через що вам доводиться працювати більше, виконуючи частину роботи і за них;

• Вас змушують здійснювати на роботі певні дії, які суперечать вашим життєвим цінностям або навіть із законодавством (наприклад, брехати клієнтам, підробляти документи і т.д.).

Якщо ви помітили, що якісь пункти з цього списку можна віднести до вас, значить, ви не змогли правильно встановити межі особистого простору на роботі, якщо до вас можна віднести практично всі пункти, то у вас з цією справою просто справжня біда і потрібно терміново щось змінювати!

Чому взагалі люди спочатку не встановлюють особисті кордони на роботі? Переважно через те, що бояться. Бояться втратити роботу, наприклад (це найчастіше), або ж бояться зіпсувати відносини з колективом. Багатьох з дитинства виховали на інших принципах: «начальник завжди правий», «сперечатися з начальством не можна», «нехай буде, як завжди, чи не висовуйся» і т.п.- це теж дуже заважає позначити свій особистий простір на роботі.

Хтось вважає, що для того, щоб просунутися по кар’єрних сходах (так чи просто не потрапити під скорочення, не бути звільненим), потрібно постійно «заглядати в очі» начальнику, прислужувати йому, беззаперечно виконувати все, що б він не попросив. На жаль, на деяких підприємствах, особливо це стосується бюджетних структур, дійсно ще зберігається подібна форма взаємовідносин «начальник-підлеглий» і це жахливо.

Але в будь-якому випадку, потрібно завжди брати до уваги і особисті інтереси, інакше вам доведеться все життя працювати в рабських умовах і я не думаю, що комусь подобається така перспектива. Я впевнений, що наслідки відсутності кордонів у робочих відносинах можуть бути набагато серйозніші, ніж якісь можливі негативні моменти, які можуть виникнути, коли ви їх позначили.

Як встановити межі особистого простору на роботі? Ось вам невеликий перелік порад і рекомендацій.

1. Завжди говоріть прямо. Якщо вас щось не влаштовує, якщо стосовно вас відбуваються якісь неприйнятні для вас дії, потрібно відразу відкрито і чітко сказати про це людині, яка їх здійснює. Спокійно, сухо, коротко, по-діловому. Наприклад: «не потрібно так робити», «ви не маєте права так поводитися», «це не входить в перелік моїх посадових обов’язків».

2. Встановіть свої особисті робочі правила. Такі, які б не суперечили вашій посадовій інструкції, корпоративним стандартам на підприємстві, розпорядку робочого дня і при цьому були б найбільш комфортні для вас. Тобто, розпишіть, як, коли і яку роботу ви виконуєте протягом дня, коли обідаєте і т.д. І намагайтеся дотримуватися цих правил.

3. Вирішуйте виниклі проблеми відразу. Якщо вам хтось з колег «сідає на шию», якщо хтось веде себе неналежним чином по відношенню до вас — припиняйте це відразу ж, не потрібно чекати і затягувати вирішення цього питання: чим далі — тим буде гірше.

4. Навчіться говорити «ні». Якщо розпорядження начальника або прохання колеги суперечать вашим посадовим інструкціям, а також викликають у вас сильний дискомфорт, суперечать вашим моральним принципам або законодавством, просто відмовте, сухо і твердо. Про це я навіть писав окрему статтю: Як ввічливо відмовити? Як навчитися говорити «ні»?

5. Знайдіть «золоту середину». Більшості людей не захочеться виглядати наджорстоким і дуже принциповим, тому особисті кордони, особистий простір на роботі у кожної людини може бути своїм: таким, в якому було б комфортно йому. Не обов’язково ви повинні відмовляти всім і у всьому, найголовніше: особисті кордони на роботі повинні бути такими, в яких конкретно ви будете почувати себе комфортно.

6. Встановлюйте кордони особистого простору поступово. Якщо ви тільки влаштувалися на нову роботу, або якщо до цього моменту у вас таких меж не було взагалі, потрібно почати їх встановлювати поступово. Тому що так це не буде занадто кидатися в очі і буде сприйнято більш лояльно. Головне — не порушуйте свої ключові життєві принципи. Почніть з установки вужчих меж, потім, в разі необхідності, поступово розширюйте їх.

7. Будьте готові до опору. Майте на увазі, що встановити особисті кордони на роботі не так уже й просто. І напевно в колективі знайдуться люди, яким це не сподобається: вони будуть всіляко вам протидіяти. Це цілком нормальна реакція, якої слід очікувати і якої не варто лякатися. Будьте впевнені і послідовні в своїх діях, не піддавайтеся впливу емоцій, використовуйте різні методи переконання, які допоможуть вам успішно реалізувати свою задачу.

8. Обзаведіться союзниками. Напевно в колективі знайдуться люди, яким теж не подобається те ж, що і вам, які теж хотіли б встановити межі свого особистого простору на роботі. Візьміть їх до себе в союзники: чим більше людей буде «продавлювати» свою позицію — тим вагомішим це буде виглядати, тим простіше буде цього домогтися.

Звичайно ж, встановити особисті кордону на роботі — завдання не з простих, проте воно вимагає обов’язкового вирішення. Якщо ви будете оберігати свій особистий простір грамотно і послідовно- ви відчуєте, що ставлення до вас з боку начальства і колег стане набагато кращим і робота вже не буде виглядати такою важкою і ненависною — зникне велика частина психологічного тиску, ви будете йти на роботу в кращому настрої, що, в свою чергу, підвищить вашу працездатність і розмір заробітку.

Бажаю вам саме такої роботи, яка буде вам в радість! До нових зустрічей на на нашому сайті!

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet