Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Піраміда Маслоу та особисті фінанси

У сьогоднішній публікації я вирішив об’єднати таке поняття як піраміда Маслоу і особисті фінанси. Я спроектую ієрархію людських потреб по Маслоу на фінансову сферу, розповім, які фінансові моменти та характеристики відповідають кожному її ступеню, як правильно будувати свою фінансову піраміду потреб і чому. Думаю, що це повинно бути цікаво, а головне, корисно.

Отже, якщо хтось ще не знає, що таке піраміда Маслоу взагалі, то я коротко нагадаю. Це ступеневе уявлення людських потреб по ієрархії: від нижчих до вищих, яке розробив і довів американський психолог Абрахам Маслоу. Схематично піраміду Маслоу зображують наступним чином:

піраміда Маслоу

піраміда Маслоу

Відповідно до теорії Маслоу, ієрархія потреб людини виглядає наступним чином:

1. Перший рівень (нижній) — фізіологічні потреби.

2. Другий рівень — потреби в безпеці.

3. Третій рівень — потреби в спілкуванні, причетності до суспільства, соціальних груп.

4. Четвертий рівень — потреби в повазі і суспільному визнанні.

5. П’ятий рівень (вищий) — потреби в самовираженні (самореалізації).

Маслоу довів, що в переважній більшості випадків людина задовольняє свої потреби саме в такому порядку, дотримуючись цієї ієрархії. Тобто, наприклад, поки у неї не задоволені фізичні потреби, вона не думає про безпеку, поки вона не знаходиться в безпеці, вона не думає про причетність до суспільства, і т.д.. Хоча, в окремих випадках, як і в будь-якому правилі, тут можуть бути винятки, але в загальному і цілому так. Як спроектувати все це на особисті фінанси? Дуже просто! Будь-яка із ступенів піраміди Маслоу в тій чи іншій мірі залежить від фінансового стану людини і часто ця залежність взагалі практично стовідсоткова. Давайте розглянемо докладніше.

Щоб задовольнити свої фізіологічні потреби, людині потрібні гроші. За гроші вона купує їжу, воду, одяг, житло (власне або орендоване). Звертаю увагу, що це нижча потреба, не задовольнивши яку, неможливо думати про задоволення наступних в ієрархії потреб. Тому, спочатку, першим в списку пріоритетів, людина повинна спрямовувати свої фінансові ресурси саме сюди — на достатнє і адекватне задоволення фізіологічних потреб. Інакше вона просто не зможе повноцінно задовольнити вищі потреби.

Далі в піраміді Маслоу слідують потреби в безпеці. Як сюди відносяться особисті фінанси? Теж все просто: щоб відчувати себе в безпеці, людина в сучасному світі повинна мати певний фінансовий запас. Тому що якщо його не буде, то при будь-якому форс-мажорі вона не зможе знайти необхідні гроші і опиниться у фінансовій ямі, а значить, навіть задоволення нижчих фізіологічних потреб буде під загрозою. Тому, слідуючи ієрархії потреб Маслоу, в другу чергу, людина повинна дбати про створення фінансових резервів і заощаджень, щоб відчувати себе у відносній безпеці.

Наступний рівень піраміди Маслоу — причетність до суспільства, дружба, любов, сім’я. Чи потрібні тут особисті фінанси? Так, теж потрібні! Коло спілкування людини дуже тісно залежить від її фінансового становища. І чим воно вище, якісніше, тим більше відкривається шлях до задоволення наступних, вищих щаблів піраміди. Чи можна будувати відносини, сім’ю, не маючи грошей? Навіть якщо і так, в окремих випадках, то це, швидше за все, будуть недовговічні відносини, тому що гроші в сім’ї відіграють все ж дуже важливу роль.

Таким чином, коли фінансовий стан людини дозволяє їй задовольнити свої фізіологічні потреби і потреби в безпеці, вона починає «вкладати» фінанси в побудову взаємин із суспільством, відносини, створення сім’ї. Коли і ці потреби задоволені, у людини виникає потреба в повазі і визнання з боку суспільства. Іншими словами — досягнення успіху в своїй діяльності будь-якого роду — робота, бізнес, хобі і т.д..

Чи потрібні тут особисті фінанси? Безумовно! Будь-яка сфера діяльності вимагає певної фінансової участі, без грошей нікуди. Але людина повинна думати про це лише тоді, коли задоволені її нижчі за пірамідою Маслоу потреби.

І, нарешті, вищий рівень піраміди — потреба в самореалізації. Це придбання нових знань, навичок, умінь, естетичні потреби, створення сприятливого для себе оточення, нові і нові успіхи, досягнення, зміцнення моральних якостей. Все це можна об’єднати в два слова: особистісний ріст. Чи має зв’язок особистісний ріст і особисті фінанси? Так, теж має. Все це в різній мірі вимагає фінансових витрат. І людина починає витрачати кошти в цьому напрямку тоді, коли вже повністю задоволені всі попередні ступені піраміди Маслоу.

Для чого я взагалі привів це порівняння: піраміда Маслоу і особисті фінанси? Для того, щоб тепер ви подивилися на всі боки, а можливо і на себе, і побачили, що багато людей живуть, скажімо так, неправильно в фінансовому плані (цей приклад — лише один з небагатьох, які на це вказують). У чому полягає ця «неправильність»? У тому, що вони помилково розставляють пріоритети в списку своїх потреб і часто «стрибають через ступені» піраміди Маслоу. Тобто, прагнуть задовольнити найвищі потреби (причому, в досить сумнівному вигляді), в той момент, коли у них навіть не задоволені найнижчі. Щоб було зрозуміло, наведу кілька прикладів.

Приклад 1. Людина заробляє дуже мало, їй не вистачає грошей для повноцінного харчування та покупки якісного одягу, у неї немає свого житла (нижчі фізіологічні потреби) і при цьому вона купує iPhone останньої моделі, найімовірніше — ще і в кредит (прагне задовольнити потребу в повазі і суспільному визнанні — є айфон, значить, вона крута).

Приклад 2. Молоді люди не мають стабільного і хорошого заробітку, не мають житла і навіть можливості його орендувати (фізіологічні потреби), не мають ніяких фінансових активів (потреби в безпеці) і при цьому створюють сім’ю (соціальні потреби).

Приклад 3. Людина, яка має «гроша за душею», сім’ї, друзів, роботи, доходів, суспільного визнання (4 нижчих ступені піраміди Маслоу), мріє стати, скажімо, естрадною зіркою, великим художником або поетом (найвищий ступінь — самореалізація). Думаю, з прикладами буде зрозуміліше.

Звичайно ж, я повторюся, що винятки бувають в будь-якому правилі. І можливо у когось, хто подібним чином порушував або порушує ієрархію потреб піраміди Маслоу, все складеться добре. Але це поодинокі винятки, на які не варто сильно розраховувати. Саме тому на закінчення я закликаю всіх адекватно оцінювати свої потреби і можливості, слідувати і розвиватися так, як закладено природою. Саме це і відображає піраміда Маслоу.

Вчіться правильно бачити і розуміти свої потреби, направляйте особисті фінанси в задоволення цих потреб продумано і в порядку пріоритету, а не спонтанно і хаотично. Тоді у вас буде повний порядок і в саморозвитку, і в фінансах.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet