Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Програми іпотечного кредитування

У цій публікації я розгляну основні програми іпотечного кредитування, які пропонуються банками країн СНД. Іпотечні кредити одержали широке поширення в наших країнах на початку цього століття. Розвиток цього напрямку банківських послуг йшло стрімкими темпами, банки розробляли і впроваджували різні види іпотечних кредитів, які можна класифікувати, виходячи з декількох параметрів, тому перед багатьма зараз встало питання: оренда або іпотека?

Отже, найбільш поширені програми іпотечного кредитування для фізичних осіб, пропоновані сьогодні банками пострадянського простору. Види іпотечних кредитів за цілями кредитування:

1. Кредит на купівлю житла. Це найпопулярніша і найбільш поширена програма іпотечного кредитування на сьогоднішній день. Її суть полягає в тому, що позичальник купує нерухомість за рахунок власних та кредитних коштів, надаючи її ж в якості застави банку. У даному випадку метою виступає саме придбання об’єкта нерухомості. Кредити на покупку житла видаються на самі тривалі терміни (зазвичай — до 30 років) і завжди містять найбільш вигідні умови кредитування.

програми іпотечного кредитування

програми іпотечного кредитування

2. Кредит під заставу житла. Подібні програми іпотечного кредитування дають можливість позичальникові надати в заставу (в іпотеку) вже наявний у його власності об’єкт нерухомості і взяти кредит, цілі якого можуть бути різними: придбання іншого об’єкта нерухомості, покупка автомобіля, проведення ремонту, відкриття бізнесу, будь-які споживчі потреби і т. д.. Кредити під заставу житла видаються на тривалий термін, але він вже менший, ніж у випадку із кредитами на покупку нерухомості, тобто, десь на 10-20 років. Процентні ставки в даному випадку також завжди трохи вище.

Види іпотечних кредитів за характером нерухомості, що купується:

1. Кредит на купівлю житла на первинному ринку. Такі іпотечні програми припускають можливість придбання в іпотеку споруджуваного житла ще на етапі початку його будівництва. Ці програми іпотечного кредитування поширені не дуже широко, оскільки включають в себе чимало ризиків як для позичальника, так і для банку. Ризики пов’язані з потенційною можливістю незавершення будівництва або сильним затягуванням термінів здачі будинку в експлуатацію, тому банки впроваджують такі програми неохоче, ретельно аналізуючи не тільки позичальників, але і компанію-забудовник.

При видачі кредиту на купівлю житла на первинному ринку зазвичай підписується тристоронній договір між банком, позичальником і забудовником. У заставу спочатку передаються права вимоги на майбутній об’єкт нерухомості, а після здачі будинку в експлуатацію вже укладається договір іпотеки цього об’єкта.

2. Кредит на купівлю житла на вторинному ринку. Ці програми іпотечного кредитування отримали набагато більш широке поширення і діють практично в кожній банківській установі. Тут позичальник бере кредит на придбання вже наявного і введеного в експлуатацію об’єкта нерухомості: квартири або житлового будинку. Заставою виступає придбана квартира або інша нерухомість, вже наявна у власності позичальника.

3. Кредит на будівництво приватного будинку. Існують і такі програми іпотечного кредитування. У цьому випадку банк видає кредит на будівництво будинку під заставу наявної земельної ділянки або іншої нерухомості, що перебуває у власності у позичальника. Вимогою банку також може служити обов’язкова передача побудованого будинку в іпотеку після закінчення будівництва і введення в експлуатацію.

Ставки за кредитами на будівництво будинку зазвичай вищі, ніж по інших видах іпотечних кредитів, оскільки тут закладено чимало ризиків, пов’язаних з тим, що будівництво з певної причини може бути не завершене. В окремих банках практикуються й інші іпотечні програми: кредит на купівлю земельної ділянки, дачі, гаражу і т.д. Я поки не буду їх розглядати, оскільки вони не так популярні і рідко користуються попитом.

Також слід виділити кредити на купівлю комерційної нерухомості, але вони вже відносяться до кредитів для бізнесу, тому надалі будуть розглянуті в окремій темі.

Великим інтересом завжди користуються види іпотечних кредитів із державною підтримкою. У кожній країні діють різні державні програми іпотечного кредитування, до того ж, їхні умови часто змінюються, тому я тільки в загальному плані розповім, що вони з себе представляють. Державні іпотечні програми дають можливість окремим категоріям громадян взяти іпотечні кредити на пільгових умовах (як правило — це знижені процентні ставки). При цьому утворюється різниця між звичайною та пільговою ставкою оплачує держава зі своїх спеціально створених фондів.

Отримати кредит за державною іпотечною програмою можуть не всі, а тільки громадяни та молоді сім’ї, що відповідають певним критеріям, зазначеним в кожній конкретній програмі. Зазвичай це певні вікові рамки, наявність сім’ї, відсутність у власності іншої нерухомості, певний рівень доходів і т.д. Державні програми іпотечного кредитування іноді розробляються і впроваджуються цілеспрямовано для підтримки певних соціальних верств (військовослужбовців, вчителів і т.д.), тому в народі носять відповідні назви (військова іпотека, іпотека «молода сім’я» і т.п.).

Державні іпотечні програми реалізуються через окремі уповноважені банки: найчастіше це державні банки або найбільші комерційні банки, що пройшли тендерний відбір. Всі види іпотечних кредитів (іпотечні програми) можна також розділити за умовами кредитування, які містять в собі масу всіляких нюансів і тонкощів.

Що ж, мабуть, це все основні програми іпотечного кредитування, про які я хотів розповісти. У подальших публікаціях на нашому сайті я ще неодноразово буду зупинятися на кожній з них, розглядаючи найбільш важливі і суттєві моменти в отриманні того чи іншого іпотечного кредиту.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet