Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Робочий день і робочий час в різних країнах світу

Сьогодні я вирішив зібрати і опублікувати дані про те, скільки триває робочий день і робочий час(тиждень) в різних країнах світу, а також проаналізувати, наскільки ці показники впливають на рівень розвитку економіки країн. На цю думку мене наштовхнули так звані «новорічні канікули», які зовсім нещодавно закінчилися і протягом яких багато працівників відпочивали.

Є й багато інших святкових днів, які не святкують в інших країнах і я вже не раз чую думки про те, що ми дуже багато любимо відпочивати, а треба, мовляв, працювати. Покопавшись в статистиці, я прийшов до висновку, що все це абсолютна помилка: за фактом українці належать до числа людей, які працюють більше всіх в світі! Ну і жителі сусідніх країн СНД теж недалеко пішли. А тепер детальніше …

робочий день і робочий час

робочий день і робочий час

Є така міжнародна Організація Економічного Співробітництва та Розвитку (ОЕСР), яка займається підрахунком і порівнянням статистичних даних в самих різних областях. Так ось, крім іншого, вона веде підрахунок фактично відпрацьованих робочих годин (включаючи офіційні підробітки і переробки). Згідно з даними ОЕСР, в 2016 році середньостатистичний житель України провів на роботі 1978 годин! Це означає, що він відпрацював 247 8-ми годинних робочих днів, тобто, працював всі робочі дні в році по нормі, без скорочених днів і взагалі без відпустки. І це тільки за офіційними даними!

Чи варто згадувати, скільки люди переробляють неофіційно? За цим показником Україна в 2016 році увійшла в десятку. Перша п’ятірка країн, де працівники відпрацювали найбільше часу, виглядала так:

1. Мексика.
2. Коста -Ріка.
3. Південна Корея.
4. Греція.
5. Чилі.

Зверніть увагу: це переважно країни «середнього рівня» і «нижче середнього», не найрозвиненіші, але і не найвідсталіші. Взагалі, не зовсім зрозуміло, чому в цей ТОП не потрапило багато азіатських країн, де багато працювати вважається хорошим тоном, люди принципово не відпочивають і не беруть відпустки. Проте, звіт саме такий. А знаєте, в яких країнах, згідно з даними ОЕСР, робочий час був найменшим?

1. Німеччина.
2. Нідерланди.
3. Норвегія.
4. Данія.
5. Франція.

Взагалі, всю першу десятку займають європейські країни. Наприклад, робочий час середньостатистичного жителя Німеччини в 2016 році склав 1371 годин, це на третину менше, ніж в Україні! Фактично всі європейські країни, що ввійшли в 10-ку країн з мінімальним відпрацьованим робочим часом, знаходяться на дуже високому рівні розвитку.

Звідки взагалі утворилася така різниця між відпрацьованим часом українців і жителями західної Європи? Можна виділити 3 основні причини:

1. Більш короткий робочий день і робочий тиждень.

2. Більш тривалі відпустки.

3. Більш суворий підхід до переробок, роботі в позаурочний час.

Причому, що цікаво, тривалість робочого дня і робочого тижня надає не найсильніший вплив на фактично відпрацьований робочий час в році. Тому що за результатами дослідження ОЕСР видно, що країни з приблизно однаковою тривалістю робочого дня і робочого тижня можуть займати діаметрально протилежні позиції по фактично відпрацьованого робочого часу середньостатистичного працівника.

Давайте розглянемо тривалість робочого дня і робочого тижня в різних країнах світу:

• Нідерланди — мінімальний робочий тиждень у світі. Робочий день — в середньому 7,5 годин, робочий тиждень — 27 годин.

• Франція, Ірландія — робочий тиждень 35 годин.

• Данія — робочий день 7,3 години, робочий тиждень — 37,5 годин. Примітно, що при цьому середньогодинна зарплата в Данії на 30% вища, ніж по ЄС в цілому — 37,6 євро за годину.

• Німеччина — робочий тиждень 38 годин. Незважаючи на те, що німців традиційно вважають трудоголіками, річний робочий час мінімальний в світі!

• Україна — робочий день 8 годин, робочий тиждень — 40 годин. Однак, за рахунок переробок (навіть офіційних!) і коротких відпусток(які часто на папері більші, ніж реальні) українці входять в десятку країн з найбільш відпрацьованим робочим часом в рік.

• США — максимальний робочий тиждень — 40 годин. Фактично, в приватному секторі працівники в середньому відпрацьовують 34,6 години на тиждень.

• Японія — робочий тиждень 40 годин. Всі чули про трудоголізм японців, проте, офіційний робочий тиждень там нічим не відрізняється від українського. У цій країні прийнято неофіційно затримуватися на роботі для просування по кар’єрних сходах, в офіційну статистику це ніяк не потрапляє. За фактом робочий тиждень часто триває до 50 годин.

• Великобританія — робочий тиждень — 43,7 годин.

• Греція — робочий тиждень — 43,7 годин, фактично відпрацьований робочий час — максимальний в Європі.

• Мексика, Таїланд, Індія — робочий тиждень до 48 годин, шестиденка.

• Китай — середній робочий день — 10 годин, середній робочий тиждень — 60 годин. Час обідньої перерви в Китаї становить 20 хвилин, а середня тривалість відпустки — 10 днів.

Крім тривалості робочого дня і позаурочної роботи, на загальний відпрацьований робочий час робить свій вплив і тривалість відпустки, в європейських країнах з цим теж справи йдуть краще, ніж в Україні та інших країнах пострадянського простору.

Так, наприклад, середня тривалість оплачуваної відпустки в різних країнах світу становить: Австрія — 6 тижнів відпустки (з 25 років); Фінляндія — відпустка до 8 тижнів (включаючи «бонуси» до 18 днів за тривалий стаж на одному підприємстві); Франція — до 9,5 тижнів відпустки; Великобританія, Німеччина — 4 тижні відпустки; В середньому по Європі — 25 робочих днів відпустки (5 тижнів); Україна — 24 дні відпустки; США — немає законодавчих норм по тривалості відпустки — на розсуд роботодавця; Японія — 18 днів на рік, брати відпустку вважається поганим тоном, в середньому японці відпочивають 8 днів в році; Індія — 12 днів на рік; Китай — 11 днів на рік; Мексика — 6 днів на рік; Філіппіни — 5 днів в році (мінімальний показник).

Що стосується «розтягнутих» новорічних канікул, то в західних країнах вони фактично виходять ще більше. Хоч офіційних вихідних там не так багато, але в реальності вже з 20 грудня ділова активність там практично зводиться до нуля, з 25 грудня майже всі підприємства закриваються, а відкриваються з 9-10 січня. Взагалі, якщо розглядати тенденцію, то робочий час в більшості країн світу поступово знижується.

На початку 1900-х жителі багатьох країн віддавали роботі 3000 годин щорічно (!), зараз же цей показник в середньому по світу становить 1800 годин, причому, в найбільш продуктивних і економічно розвинених країнах він ще нижче. Ще в 1930 році економіст Джон Кейнс, автор знаменитої теорії кейнсіанства, спрогнозував, що через 100 років, в 2030 році робочий тиждень триватиме в середньому 15 годин. Звичайно, в цифрах він, швидше за все, помилився, але в тенденції — робочий час з тих пір, дійсно, неухильно знижується.

Якщо проаналізувати дані з праці, надані ОЕСР, то можна наочно побачити, що для сильної економіки потрібно працювати не багато, а ефективно. Ще у них є такий показник як продуктивність робочого часу, так ось, наприклад, якщо порівнювати дві європейські країни з максимальною і мінімальною тривалістю робочого часу — Греції та Німеччині, то в Німеччині продуктивність на 70% вище, ніж в Греції. Цей приклад відмінно демонструє популярний нині вираз: «працювати потрібно не 12 годин на добу, а головою!».

Шанувальники трудоголізму часто наводять як приклад азіатські країни, наприклад, Китай, Індію, де робочий час дуже великий і ці країни демонструють при цьому високі показники економічного зростання. Пропоную подивитися на Азію трохи з іншого боку. Саме в Азії існує спеціальний термін «кароші», який означає «смерть від переробки», тому що такі випадки там далеко не рідкість: люди буквально вмирають на своїх робочих місцях, так як їхній організм не витримує такого сильного навантаження.

Наприклад, в Японії ведеться офіційна статистика кароші, причому, багато хто вважає, що вона занижена. Загалом, я думаю, що за тривалістю робочого дня, робочого тижня і робочого часу в цілому, потрібно орієнтуватися на Європу, а не на Азію. Економіка європейських країн відмінно демонструє, що продуктивність праці набагато важливіша відпрацьованого робочого часу.

Ось тільки найголовніші плюси більш короткого робочого дня і робочого тижня:

• Людина менше втомлюється на роботі, а значить, може працювати більш ефективно;

• Обмежений робочий час не залишає можливостей для відволікання на так званих пожирачів часу — працівник повністю залучений в робочий процес;

• Чим менше робочий час — тим сильніше людина може сконцентруватися на роботі;

• Працівник проводить більше часу вдома, з родиною, з рідними і близькими, більше часу присвячує своїм хобі, відпочиває, а значить — у нього стає більше енергії і сил для роботи;

• Людина, яка працює менше, має менше проблем зі здоров’ям, а значить, у неї знову більше сил та енергії для виконання роботи.

Підводячи підсумок всьому вищесказаному, можу зробити висновок: потрібно придивлятися до позитивних прикладів і тримати курс на скорочення робочого дня, робочого тижня, робочого часу в цілому та самоорганізації. Для початку хоча б виключити з практики постійні переробки, тому що коли робота перетворюється в рабство — це, запевняю, ні до чого доброго не призведе, ні для роботодавців, ні для працівників. Нормальні цивілізовані трудові відносини однозначно сприятимуть підвищенню ефективності праці, робочий день і робочий час поступово скорочуватиметься і всім так буде краще.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet