Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Ринкова економіка

Привіт, шановні читачі нашого блогу. Сьогодні, як і обіцяв в попередньому матеріалі, я розповім про те, що таке ринкова економіка, поговоримо про її недоліки та переваги.

Ринкова економіка — це модель економічного розвитку, заснована на механізмі вільного (ринкового) формування попиту на товари і послуги. У країнах з ринковою економікою основні економічні процеси регулюються ринком, а не державою, однак, держава в якійсь мірі теж може виступати регулятором, наприклад, в стратегічно важливих галузях економіки. Органи влади в цьому випадку не є головними «двигунами» економіки, але приймають закони, які сприятимуть її оптимальному розвитку (наприклад, в області трудового права, підприємницької діяльності, антимонопольного регулювання і т.д.).

Для ринкової економіки характерне переважання приватного бізнесу над державним. Основу економіки тут становить здорова конкуренція, яка і стимулює економічний розвиток. При цьому якась частка бізнесу може залишатися і в руках держави (як правило, це стратегічно важливі підприємства), і навіть ця частка може бути досить великою, все залежить від країни.

ринкова економіка

ринкова економіка

Однак, ринкова економіка передбачає передачу державних підприємств приватним інвесторам- це всім відома приватизація. Основу ринкової економіки становлять не тільки виробничі, але і торгові підприємства. Причому, один і той же товар, поки він надійде від безпосереднього виробника до безпосереднього споживача, може перепродуватися кілька разів, кожен раз «обростаючи» все більшою націнкою.

При ринковій економіці пропозиція товарів і послуг завжди більш різноманітна, ніж при планово-розподільчій. Також більш різноманітний і попит: жителі самостійно визначаються з тим, якими товарами і послугами користуватися. Все це є хорошим стимулом для постійного розвитку: підприємства борються за клієнтів, удосконалюючи технології виробництва, якість товарів та послуг, якість обслуговування. З іншого боку, така конкурентна боротьба неминуче призводить і до витіснення з ринку слабких представників бізнесу сильнішими, тобто, до банкрутства.

Ціни при ринковій економіці теж встановлюються ринком, виходячи з попиту та пропозиції. Тому нерідко виникають ситуації, коли певні товари і послуги недоступні в фінансовому плані для деяких, бідніших верств населення, якщо на них вистачає попиту з боку багатших верств. Так ми плавно підійшли до того, що в країнах з ринковою економікою доходи населення не будуть розподілятися рівномірно, як в країнах з плановою. Тут і підприємства платять різним співробітникам різну зарплату, таку, яку вважають економічно доцільною, і кожна людина має можливість створити свій власний бізнес і заробляти більше. При ринковій економіці у людини більше можливостей, але не кожна здатна ними скористатися.

При ринковій економіці підприємства створюються заради отримання прибутку, а не заради створення робочих місць, тому гостріше стоїть проблема безробіття: особливо в кризові періоди вона може досягати дуже високих позначок. Також при ринковій економіці спостерігаються інфляції або дефляції чого практично немає при плановій.

Розглянемо ключові переваги і недоліки ринкової економіки. Ринкова економіка: переваги.

1. Боротьба за якість товарів і послуг. Висока конкуренція стимулює постійне підвищення якості, впровадження нових технологій, тобто, високий рівень розвитку як у виробництві, так і в торгівлі.

2. Відсутність дефіциту. Якщо є попит на який-небудь товар або послугу, то дефіцит цього продукту малоймовірний: завжди знайдуться представники бізнесу, які захочуть заробити на цьому попиті.

З. Мінімум збиткових підприємств. При ринковій економіці власник (будь то держава або ж приватний інвестор) навряд чи будуть довго утримувати і фінансувати збиткове підприємство. Такі підприємства або закриваються або перепродуються.

4. Можливості для розвитку і самореалізації громадян, наявність вибору. У країнах з ринковою економікою завжди набагато більше вибору напрямків розвитку та самореалізації для її громадян. Кожен має право сам вирішувати, ким йому бути, де працювати, чи розвивати свій бізнес, куди інвестувати і т.д., тоді як при плановій економіці приватний бізнес та інвестиції в принципі практично недоступні і єдиний варіант заробітку — це традиційна робота на дядю.

Ринкова економіка: недоліки.

1. Наявність безробіття. Причому, воно може бути досить високим, 10-20% працездатного населення і більш. Кількість робочих місць регулюється переважно ситуацією на ринках.

2. Імовірність перевиробництва. При ринковій економіці періодично можна спостерігати явище, яке отримало назву «криза перевиробництва». Це коли в певній галузі виробляється занадто багато товарів або послуг, які не знаходять збуту. Як наслідок — падіння цін, банкрутство підприємств, скорочення робочих місць й інші негативні явища в економіці.

До країн з ринковою економікою відносяться всі країни, крім тих, що перераховані в попередньому матеріалі «планова економіка». Різниця в тому, що ринкова економіка в різних країнах має різний рівень розвитку. Наприклад, в США, Німеччині, Японії, Швейцарії вона розвинена на дуже високому рівні, а в Україні, Білорусі перебуває в ще досить «незрілому» стані. Тому і економічні проблеми в цих країнах різні.

Загалом то, я думаю, що вже і так в цілому зрозуміло, чим відрізняється планова економіка від ринкової, однак, хочу сформулювати головну відмінність:

• Ринкова економіка заснована на механізмі вільного формування попиту і пропозиції, а при плановій економіці ці чинники визначаються адміністративно.

Тепер ви знаєте, чим відрізняються планова і ринкова економіка. На закінчення хочу сказати, що в багатьох країнах (як я вже наводив в прикладах) економічні моделі мають ознаки обох типів. Але звичайно, якщо дивитися в світовому масштабі, то ринкова економіка суттєво переважає, і вже довела свою ефективність та переваги в порівнянні із плановою.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet