Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Що таке лізинг? Відмінності лізингу від кредиту

Сьогодні я розповім про те, що таке лізинг як форма фінансових відносин і розгляну основні відмінності лізингу від кредиту. Ще 10-20 років тому поняття лізингу було відомо хіба що студентам фінансових ВНЗ та бізнесменам, які користувалися подібними послугами (наприклад, це було поширено серед сільгоспвиробників).

Сьогодні послуги лізингу стали доступними вже й для простого обивателя: в лізинг можна купити автомобілі, побутову техніку і навіть нерухомість. Що ж, давайте розглянемо, що таке лізинг, як з його допомогою можна придбати майно для бізнесу і особистого користування, а також чим вигідний лізинг.

що таке лізинг

що таке лізинг

Поняття лізингу прийшло до нас з англійської мови. Слово «лізинг» перекладається як «оренда». Лізинг — це один із способів придбання дорогих товарів (насамперед — обладнання, транспору, нерухомості) при відсутності власних коштів для їхньої покупки, шляхом отримання товарів в оренду із подальшим переходом права власності.

Фактично, лізинг — це оренда з правом викупу. Існують різні види лізингу, сьогодні я не буду зупинятися на них детально, а розгляну той варіант, який нині найбільш популярний в Україні. У багатьох законодавчих актах лізинг у нас позначається як «фінансова оренда». Можливо, багатьом відразу така операція здасться безглуздою: користуватися якимись активами, сплачуючи за це і не маючи права власності, коли можна, наприклад, взяти кредит, і відразу вже знати, що це «твоє».

Проте не все так просто: якби лізинг був невигідний, він би не отримав такого широкого розповсюдження. Тут є свої нюанси, свої переваги, яких не дає кредитування. Про них мова піде трохи пізніше, а поки ще трохи теорії, щоб ви могли чітко уявляти, що таке лізинг.

Предметом лізингової угоди може виступати будь-яке рухоме і нерухоме майно, за винятком того, що за законами держави не може передаватися в лізинг. Спочатку це було тільки дороге майно, що використовується в бізнесі, але зараз вже купити в лізинг можна і товари для власного споживання. Найчастіше предметом лізингу виступають:

• Виробниче обладнання;
Автотранспорт;
• Спецтехніка (сільськогосподарські, будівельні машини тощо);
• Нерухомість (комерційна і житлова);
• Виробничі або майнові комплекси.

Розглянемо всі сторони лізингової угоди, які беруть у ній участь. Лізингодавець — суб’єкт господарської діяльності, який за власні кошти купує певне майно у продавця з метою передачі в лізинг. Найчастіше лізингодавцями виступають спеціально створені для цих цілей лізингові компанії. У нас вони, як правило, є дочірніми підрозділами великих банків. Лізингоодержувач — суб’єкт, який отримує майно в лізинг у лізингодавця на умовах договору лізингу, в якому обумовлюються терміни і розмір лізингових платежів. Продавець — початковий власник майна, який продає його лізингодавцю на умовах договору купівлі-продажі за повну вартість та в подальшому вже не бере участі в лізинговій угоді.

Стороною лізингової угоди також часто виступає страхова компанія, яка займається страхуванням усіляких ризиків за угодою, а також самого майна, переданого в лізинг. Лізингова угода укладається шляхом підписання договору лізингу між лізингодавцем і лізингоодержувачем. Лізингові платежі складаються з погашення вартості майна та плати за лізингові послуги, але при цьому виплачуються як єдиний платіж, без якого-небудь поділу на складові.

Відмінності лізингу від кредиту:

1. Перехід права форми власності — головна відмінність лізингу від кредиту полягає в моменті переходу права власності на майно, що купується. У випадку з кредитом позичальник відразу отримує майно, що купується у власність, у випадку з лізингом — у термін, встановлений договором, найчастіше — це після оплати всіх лізингових платежів. Існує 3 складових права власності:

• володіти;
• користуватися;
• розпоряджатися.

При кредиті позичальник отримує право володіти і користуватися, але не може розпоряджатися, якщо куплене майно виступає предметом застави. При лізингу лізингоодержувач має право тільки користуватися, а не може володіти і розпоряджатися майном, узятим в лізинг.

2. Оподаткування — інша важлива відмінність лізингу від кредиту полягає в хороших можливостях для оптимізації оподаткування. По-перше, лізинг вигідний суб’єктам бізнесу тим, що майно, яке купується не ставиться на баланс, а значить — не обкладається податком на майно. Але при цьому на нього вже відразу нараховується амортизація, термін якої часто аналогічний терміну дії договору лізингу.

Таким чином, виходить, що до закінчення дії договору і переходу права власності до лізингоодержувача, воно вже виявляється на 100% амортизованим і база для нарахування податку на майно теж відсутня. По-друге, лізингові платежі компанія може відносити на витрати, що знижує її оподатковуваний прибуток.

По-третє, в лізингові платежі включається ПДВ, а це означає, що підприємства отримують право на податковий залік і компенсацію сплаченого ПДВ, якщо це передбачено законодавством. І компенсуватися в даному випадку буде сума ПДВ від повної суми лізингових платежів, тобто навіть більше, ніж від суми вартості майна. Таким чином, лізинг є хорошим варіантом для оптимізації оподаткування суб’єкта господарювання.

3. Графік виплат -важливою відмінністю лізингу від кредиту є також більш гнучкий підхід до графіку лізингових платежів порівняно із платежами по кредиту.

Договір лізингу може передбачати:

• Початок виплат тільки після повної установки і введення в експлуатацію купленого в лізинг устаткування, тобто, коли воно вже фактично почне працювати і приносити дохід. У випадку з кредитом такий варіант неможливий: відсотки оплачуються вже з першого місяця користування позичковими коштами;

• Гнучкий графік платежів, тобто, виплати в періоди найбільших грошових надходжень, наприклад, при наявності фактора сезонності. У випадку з кредитом це проблематично: найчастіше банки вимагають регулярного щомісячного погашення кредиту рівними частинами.

4. Вимоги до позичальника / лізингоодержувача — купити що-небудь в лізинг, як правило, простіше, ніж в кредит, оскільки лізингові компанії пред’являють до покупця менше вимог, ніж банки при оцінці платоспроможності позичальника. Тому лізинг часто використовують ті, кому банки відмовляють у кредиті, наприклад, навіть позичальники, у яких погана кредитна історія.

У той же час, у лізингу та кредиту є багато спільного. Приміром, і в тому, і в іншому випадку зазвичай потрібна участь у купівлі власними коштами, хоча б на 20-30%. Лізингові платежі співставні із відсотками по кредиту, але, як правило, трохи вищі. А головне — загальна суть лізингу та кредиту одна: можливість придбати майно, не маючи власних коштів для покупки.

Тепер ви знаєте, що таке лізинг і в чому полягають основні відмінності лізингу від кредиту. У подальших публікаціях я ще буду зупинятися на деяких важливих аспектах лізингу. Залишайтеся з нами, слідкуйте за оновленнями і підвищуйте свою фінансову грамотність. До нових зустрічей!

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet