Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Що таке офшор? Офшорна зона

Сьогодні ми розглянемо, що таке офшор або офшорна зона, чим привабливі ці території для реєстрації підприємств та ведення бізнесу і чому навколо цих понять завжди багато суперечок і протиріч. Що цікаво, визначення офшорних зон, що зустрічаються в різних джерелах, можуть мати деякі відмінності, з чого можна зробити висновок, що єдиної думки в трактуванні поняття «офшор» немає, проте загальні ознаки можна виділити.

Що таке офшор? Термін «офшор» запозичений з англійської мови та в дослівному перекладі означає «поза берегом» (offshore). Літературно його можна перекласти як «без контролю» або «без оподаткування». Офшор або офшорна зона — це територія, на якій діють істотні пільги у сфері реєстрації та ведення діяльності компаній-нерезидентів.

У більшості випадків однією з умов реєстрації компанії в офшорі є ведення її господарської діяльності за межами цього офшору. Офшорні зони, як правило, створюються на територіях зі слаборозвиненою економікою, які непривабливі для ведення бізнесу на загальних підставах, з метою залучення туди великих капіталів і заробляння на фіксованих соборах від реєстрації компаній. На сьогоднішній день за різними оцінками в офшорних зонах зосереджено 20-35 трлн. доларів фінансових ресурсів компаній-нерезидентів.

що таке офшор

що таке офшор

Офшорні зони не слід плутати з вільними економічними зонами (ВЕЗ) або особливими економічними зонами (ОЕЗ). У таких регіонах теж можуть діяти пільгові режими оподаткування, однак, вони мають суттєві відмінності:

• компанії, котрі реєструються в ВЕЗ і ОЕЗ, ведуть діяльність там же, а компанії, зареєстровані в офшорах — в інших регіонах;

• компанії в ВЕЗ отримують статус резидента держави, на території якого знаходиться ВЕЗ, а офшорні компанії працюють на правах нерезидентів;

• За роботу в офшорі компанія платить фіксований внесок, незалежно від результатів своєї діяльності, а при роботі в ВЕЗ сплачує податки по своїй системі оподаткування, нехай навіть пільговій та спрощеній;

• Рівень конфіденційності при роботі в офшорі істотно вищий, ніж при роботі в ВЕЗ чи ОЕЗ.

Якщо для самої держави, що створює офшор, це вигідно з точки зору залучення капіталу і наповнення бюджету, то для тих, хто реєструє там компанії — з точки зору оптимізації оподаткування та ведення діяльності під мінімальним контролем або взагалі без такого. З цієї причини в офшорних зонах часто реєструються компанії, які проводять сумнівну діяльність. Реєстрація компанії в офшорі дає привід засумніватися в її надійності і дуже ретельно проаналізувати, перш ніж прийняти рішення про співпрацю з такою компанією.

Найчастіше офшорні зони привертають до себе різного роду фінансові компанії, що ведуть діяльність у сфері інвестування, біржових технологій, в страховій і навіть банківській сфері. Так, наприклад, в офшорах зареєстровані багато якщо не всі дилінгові центри, брокери бінарних опціонів, трастові фонди, інтернет-біржі, інтернет-казино, інші компанії, що заробляють на залученні грошей своїх клієнтів. Такі компанії реєструються в офшорній зоні, а ведуть свою діяльність зовсім в інших країнах, зазвичай — у багатьох країнах світу.

Дуже часто діяльність компаній, зареєстрованих в офшорах, ведеться переважно онлайн, через інтернет-сайти. В цілому ж, через офшори працюють компанії найрізноманітніших сфер діяльності, не тільки фінансових. Тут реєструються і виробничі, і торговельні, і будівельні, і багато інших компаній, охочі з різних причин приховати свою діяльність і не платити податки.

Розглянемо найпоширеніші види офшорів. Найбільший інтерес представляють так звані острівні офшори — території островів Карибського басейну, Тихого та Індійського океану. Острівні офшорні зони привабливі наступними параметрами:

• на них повністю відсутнє оподаткування;

• за ведення діяльності стягується невелика фіксована плата;

• спрощене, мінімальне ведення бухгалтерського обліку та звітності;

• максимальна ступінь конфіденційності ведення діяльності;

• повна анонімність і нерозголошення відомостей про засновників компанії.

Єдиного точного списку офшорних зон не існує, оскільки різні міжнародні інститути по різному трактують це поняття. Офшорними зонами «з натяжкою» можна назвати і окремі території європейських країн, штатів США і навіть деякі російські території, але це вже зовсім інші офшори: тут діють пільгові режими оподаткування, але діяльність компаній не є такою конфіденційною і неконтрольованою, як на острівних оффшорах, тому питання про приналежність таких територій до офшорів залишається спірним . На мій погляд, ці території більше підходять під визначення ВЕЗ і ОЕЗ. З іншого боку, компанії, зареєстровані на офшорних островах, вже відразу ставлять під сумнів свою репутацію, чого не можна сказати про підприємства, що працюють на материкових офшорах.

Що цікаво, законодавством кожної країни встановлюється свій список офшорних зон. Роботу компаній-резидентів, які зареєстровані в офшорних зонах, намагаються контролювати Центральні банки держав, а також такі міжнародні організації, як МВФ. У кожній країні діють свої законодавчі обмеження на діяльність компаній, зареєстрованих в офшорах. Зокрема, такі компанії можуть не допускатися для виконання державних замовлень, співпраця з ними може обкладатися додатковими податками і зборами і т.д. Приміром, в Україні до списку офшорних зон включені 36 території, в Росії — 42, у Білорусі — 51, в Казахстані — 43. Як ви бачите, в цих країнах є деякі відмінності у трактуванні поняття «офшорна зона».

На міжнародному рівні офшори умовно ділять на 3 категорії: 1. «Білий список» — сюди включаються офшорні зони, юрисдикції яких у найвищій мірі відповідають міжнародним стандартам ведення господарської діяльності та оподаткування;

2. «Сірий список» — офшорні зони, які взяли на себе зобов’язання впровадити такі стандарти, але ще їх не впровадили або впровадили не до кінця;

3. «Чорний список» — офшорні зони, які не планують впровадження міжнародних стандартів ведення господарської діяльності та оподаткування.

Відповідно, для різного рівня офшорів можуть діяти різні за силою і характером обмеження на ведення діяльності на інших територіях: для компаній, зареєстрованих в білому списку офшорів, вони мінімальні, а для компаній, зареєстрованих в чорному списку — максимальні. У міру зміни своєї політики офшорні зони можуть переходити з однієї категорії в іншу.

Тепер ви маєте уявлення про те, що таке офшор, офшорна зона, якими критеріями відрізняються ці території, чим вони привабливі і непривабливі для реєстрації бізнесу. Сподіваюся, що ця інформація була вам корисна.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet