Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Що таке коучинг?

Сьогодні я розповім вам про те, що таке коучинг, навіщо він потрібен, які головні плюси і мінуси користування послугами коучингу, ну і взагалі розгляну багато цікавих і важливих моментів, пов’язаних з цією діяльністю. Останнім часом поняття «коучинг» стало дуже популярно, про це багато говорять, але не всі до кінця розуміють, що це таке. Саме в цьому сьогодні і спробуємо розібратися.

Отже, коучинг — це один із способів навчання, головним завданням якого є допомога тим, хто навчається в досягненні конкретно поставленої мети. Коучинг проводиться персональним вчителем, тренером, якого називають «коуч». Коучинг — це завжди спільна робота коуча з його учнем.

Поняття «коучинг» запозичене з англійської мови (coaching), походить від англійського слова «coach», що означає вантажний транспорт. Якщо перевести термін «коучинг» на українську мову близько до його нинішнього значення, то вийде «переміщення людини з його нинішнього місця туди, де вона хоче бути», а більш літературно його переводять як «тренування», «курс навчання».

що таке коучинг

що таке коучинг

Коучинг, хоч і має певні подібності, але все ж відрізняється від всіх інших подібних напрямків діяльності. Наприклад, на тренінгах просто даються рекомендації по досягненню бажаної мети, а при коучингу коуч супроводжує свого учня, поки мета не буде досягнута. Родоначальниками коучингу були представники США і Європи — Тімоті Голв, Джон Уітмор, Дженет Харві, Томас Леонард і ін.. Вони першими почали практикувати подібний напрямок діяльності, який в подальшому від індивідуальних занять переріс в цілі школи коучингу.

Які цілі допомагає досягти коучинг? Це можуть бути абсолютно будь-які життєві цілі людини. Найчастіше це: досягнення успіху в якій-небудь справі у вигляді конкретного запланованого результату; досягнення фінансової незалежності в чітко обумовленому вигляді; реалізація поставленої мети в заробітку (відкриття бізнесу, працевлаштування на бажану посаду, вихід на бажаний рівень доходу); подолання певних комплексів, розвиток необхідних життєвих якостей; облаштування особистого життя; досягнення успіхів у спорті і т.д ..

За кордоном коучинг став дуже популярний ще майже 20 років тому, в останні роки він стрімко набирає популярність і у нас. Коуч вважається окремою професією, і стати професійним коучем може далеко не кожен (на цьому я докладніше зупинюся в одній з наступних статей). Якщо людина звертається за послугами коучингу, вона вважає, що їй не просто дадуть якісь нові знання, навички, вміння, а й допоможуть досягти конкретної мети, яку вона бажає досягти. Погодьтеся, це звучить набагато цікавіше.

Є люди, які знаходять персональних коучів самостійно, а буває, що організація наймає коучів для своїх співробітників, щоб ті привели їх до цілей. Цей напрямок одержав назву бізнес-коучинг. Послуги професійних коучів коштують недешево, як правило, вони дорожче, ніж послуги викладачів, тренерів, консультантів. Тим не менше, попит на них відповідає пропозиції, як це і передбачає головний закон ринку.

Навіщо потрібен коучинг? Навіщо люди звертаються до коуча? Невже вони самостійно не здатні досягти поставлених цілей? У певних випадках — саме так. Припустимо, людина ставить собі за мету і якийсь час намагається прийти до неї самостійно, але у неї не виходить, вона тільки «набиває шишки». Відмовлятися від своєї мети людина не хоче, тому в певний момент вирішує вдатися до професійної допомоги в її досягненні. Деякі люди з самого початку починають свій шлях до мети спільно з коучами, тому що мають певні уявлення про це і вирішили, що в їхньому випадку такий варіант буде ефективнішим і кращим.

А є люди, які просто не можуть зосередитися на досягненні своєї мети. Вони часто відкладають на потім, вважають, що у них немає часу, відхиляються від обраного шляху, підміняють одні цілі іншими і т.д.. У коучі вони бачать людину, яка буде грати роль мотиватора, який не дасть їм розслабитися і звертати зі шляху досягнення мети, за це вони готові йому платити. Загалом, причини користування послугами коучів можуть бути різними.

Як взагалі відбувається коучинг? Все починається з першої співбесіди коуча зі своїм учнем, в якій він намагається з’ясувати, звідки походять проблеми, що заважають досягти поставлених цілей, адже найчастіше до коуча звертаються люди, які відчувають певні проблеми і труднощі. А також дивиться, а чи є взагалі ці проблеми, тому що буває і так, що звернення до коуча — це лише наслідок тиску керівника або навіть родичів.

На цій першій стадії коуч допомагає учневі правильно поставити мету, до якої він і буде його вести і визначити шляхи досягнення цієї мети. Коуч оцінює, в якій «точці» свого шляху учень знаходиться зараз і в яку він повинен його «доставити». Однак вже тут нерідко виникають певні труднощі. Справа в тому, що багато людей, не до кінця розуміючи суть коучингу, приходять до коуча як до психолога — просто поскаржитися на життя або на якісь окремі проблеми в ньому.

І вони чомусь вважають, що коуч повинен все зробити за них, адже йому ж за це платять чималі гроші !. Іншими словами, люди хочуть залишитися такими ж, як і були, не хочуть щось міняти в собі (що насправді заважає досягненню потрібних цілей), а звалюють всю цю роботу на коуча. Вони сприймають коучинг як панацею від усіх проблем: я заплатив професіоналу, і він все зробить за мене.

Але це величезна помилка! І якщо професійний коуч відразу бачить подібний підхід, він не береться за даного учня, оскільки з таким ставленням все одно не зможе йому допомогти, а учень потім обов’язково зробить його винним. Особливо складно буває в ситуаціях, коли учень на початковій стадії не виявляє такого підходу, а береться виконувати всі доручення коуча і якийсь час дійсно їх справно виконує, при цьому навіть бачить перші позитивні зрушення.

Але в певний момент він отримує від коуча такі завдання, для виконання яких потрібно «переступити» через сформовані роками установки і принципи, що стає для нього не під силу. І він відмовляється слідувати повчанням коуча, і той, виходить, не може довести до кінця розпочату роботу. В результаті коучинг виявляється неефективним, таким, що не призвів до досягнення мети, і коуч з учнем звинувачують в цьому один-одного.

Період, протягом якого коуч проводить час зі своїм учнем, називається сесією. Кожна сесія коучингу — це, по суті, виявлення неефективних, застарілих, рис характеру, звичок, моделей поведінки, що заважають і заміна їх новими — дієвими, ефективними, сучасними, грамотними, такими, що приводять до потрібного результату. Це велика і складна робота не тільки коуча, а й його учня. І протягом сесії коучингу багато учнів відчувають психологічний дискомфорт, адже поміняти свої звички, дії, спосіб мислення, усталений роками, далеко не просто.

Тепер, коли ви отримали уявлення про те, що таке коучинг, я хочу зробити головний висновок. Коучинг — це складна спільна робота коуча і його учня. Якщо ви вирішили вдатися до послуг коучингу, ви повинні бути готові виконувати запропоновані вам завдання, долати проблеми, ламати стереотипи. Коуч — це ваш персональний наставник, а не людина, яка зробить всю «брудну роботу» за вас. Якраз, всі найскладніші дії, доведеться робити вам самим, завдання коуча — професійно визначити ці дії і направити вас на потрібний шлях.

Тільки якщо ви усвідомлюєте, що таке коучинг і яка роль коуча в ньому, і згодні з цим — коучинг стане дійсно важливим переломним моментом у вашому житті, а не черговою тратою грошей в нікуди. Сподіваюся, що ви хоча б в загальних рисах зрозуміли, що таке коучинг і для чого він потрібен, а в наступних статтях на даному сайті я планую розкрити ще деякі важливі аспекти цієї діяльності.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet