Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Сімейний бюджет та правильне ставлення до грошей

Сьогодні я хочу повернутися до теми сімейного бюджету і розповісти про те, що в моєму розумінні означає правильне ставлення до грошей у сім’ї. У цій публікації я хочу поєднати фінансову та психологічну сторону питання. Адже ні для кого не секрет, що фінансові проблеми в сім’ї є однією із найбільш частих причин конфліктів між подружжям, ну а часті скандали через гроші можуть призвести навіть до розпаду сім’ї.

Тому необхідно з самого початку спільного життя формувати правильне ставлення до грошей: це допоможе уникнути багатьох проблем і суттєво підвищить шанси на довге і щасливе сімейне життя. Почну з того, що питання планування сімейного бюджету і ставлення до грошей в сім’ї однозначно треба піднімати ще до моменту вступу в шлюб або початку спільного життя, якщо це цивільні відносини.

сімейний бюджет

сімейний бюджет

Майбутнє подружжя повинні відразу визначити, як мінімум, наступні моменти, що стосуються планування сімейного бюджету:

• На які кошти сім’я житиме?
• Де сім’я житиме ?
• Які доходи будуть формувати сімейний бюджет, з яких джерел вони будуть надходити?
• Який тип бюджету сім’ї буде використовуватися?
• Хто буде забезпечувати наджодження в бюджет в сім’ї?
• Хто буде розпоряджатися сімейним бюджетом?
• Як ви плануєте здійснювати великі покупки?
• Скільки грошей потрібно вашій родині для нормального життя?
• Чи плануєте ви інвестиції? У що ви будете вкладати гроші?

На перший погляд може здатися, що багато з цих проблем можна буде вирішувати по мірі їх надходження. Якби мова йшла про особисті фінанси однієї людини, то з цим можна було б погодитися. Але ми говоримо про сім’ю, а сім’я — це двоє дорослих людей з уже сформованим світоглядом, тому кожен з них може мати різні точки зору з цих фінансових питань. І ці розбіжності можуть вилитися в суперечки і навіть скандали, які молодій сім’ї абсолютно не потрібні.

На сьогоднішній день гроші виступають без перебільшення основним ресурсом для реалізації своїх бажань. А в різних сім’ях або навіть у різних членів однієї сім’ї ці бажання можуть бути різними. І в даному випадку, як у відомому тості, дуже важливо, щоб бажання збігалися з можливостями і щоб у подружжя були однакові бажання та прагнення.

Якщо подивитися по сторонах, можна побачити, що, наприклад, в одній сім’ї з невеликими доходами подружжя живе «душа в душу», а в іншій, досить заможній, постійно сваряться з фінансових питань. Чому так відбувається? Багато в чому тому, що подружжя відразу обійшли всі питання формування та розподілу сімейного бюджету стороною, залишивши їх на потім. А коли це «потім» наступило, виявилося, що їхні позиції не збігаються.

Буває, наприклад так, що жінка, бажаючи вийти заміж, робить вигляд, що готова і на «рай в курені» і намагається показати, що ніякі фінансові можливості чоловіка її не цікавлять, хоча в голові у неї в цей час твориться зовсім інше . Коли ж мета досягнута і виявляється, що доходи чоловіка зовсім не відповідають її потребам, а тим більше, якщо фінансове становище дружини стає гірше, ніж до шлюбу, в сім’ї починаються міжособистісні дебати і невдоволення, які ні до чого доброго не приведуть.

Іноді виникає й інша ситуація, в якій, навпаки, чоловік-добувач стає диктатором і починає вважати, що раз він заробляє гроші, дружина повинна йому бути зобов’язана до кінця життя і беззаперечно підкорятися у всьому. А до вступу в шлюб дівчина і припустити такого не могла. Таких і подібних проблем можна було б уникнути, якби всі фінансові питання ведення сімейного бюджету майбутнє подружжя спільно вирішили б до моменту утворення «осередку суспільства».

Тепер розглянемо, що таке правильне ставлення до грошей. Я завжди кажу, що правильне ставлення до грошей — управлінське, а не споживче. Тобто, грошима необхідно управляти, підкоряти їх собі, змушувати працювати на себе, а не, навпаки, працювати заради грошей і підкорятися грошам. Але тут ми говоримо про відносини в родині, тому ключовим моментом тут має стати однакове ставлення до грошей чоловіка та дружини. Тобто, наприклад, якщо один з подружжя схильний накопичувати гроші, дбати про майбутнє, а другий схильний їх витрачати і жити сьогоднішнім днем — досягти взаєморозуміння в сім’ї буде складно і тут неминуче будуть виникати розбіжності з фінансових питань.

Тому, на мій погляд, необхідно спільним обговоренням, знову ж таки, ще на етапі створення сім’ї, виробити однакове ставлення до домашніх фінансів, створити віртуальний сімейний бюджет .Добре, якщо подружжя спільно вирішать створювати резерви, заощадження, капітал, розширювати свої джерела доходів, оптимізувати витрати, інвестувати, прагнути до фінансової незалежності. Але це, підкреслюю, має бути спільне рішення!

Якщо ж їм важливіше не відмовляти собі ні в чому, завжди купувати, що хочеться, жити «на широку ногу», дозволяти собі витрачати солідну частину сімейного бюджету на розваги і «маленькі слабкості» — ну що ж, хай буде так. Навіть якщо це суперечить грамотному управлінню особистими фінансами, але таке ставлення до грошей поділяють обоє, адже в сім’ї важливіше не гроші, а відносини. Звичайно ж, головне тільки не залазити при цьому в борги і кредити.

Можливо також, що така сім’я з часом, з переоцінкою життєвих цінностей перейде на правильне ставлення до грошей і сформує правильний сімейний бюджет, але тут теж важливо, щоб такий перехід був усвідомленим і узгодженим дією і чоловіка, і дружини.

До речі, ще споживче, як я його називаю, ставлення до грошей можна розділити на два види:
1. Легке;

2. Легковажне.

Між ними є дуже істотна відмінність. Людина, яка витрачає гроші легко, в той же час, знає свої межі, знає, що вона може собі дозволити і знає, як заповнити витрачені кошти – таке ставлення я називаю легким.

А людина, яка витрачає гроші легковажно, втрачає відчуття реальності, що в результаті часто призводить до того, що його родині в буквальному сенсі стає нічого їсти, вона обростає боргами і кредитами, скочується у фінансову яму – це вже легковажне ставлення, яке може привести до фінансової катастрофи і таким людям життєво необхідно правильно розподіляти сімейний бюджет.

Дуже багато сімей вважають, що якби у них було більше грошей, у них би стало менше проблем, в тому числі, й у взаєминах всередині сім’ї. Це абсолютно не так. Я переконаний, що суперечки з фінансових питань виникають не через кількість грошей, а через ставлення до них. Крім того, для нормального життя сім’ї не потрібно багато грошей, потрібно, щоб їх було достатньо. І це поняття «досить» якраз і залежить від того, як подружжя ставляться до грошей, які у них потреби.

По-перше, правильне ставлення до грошей однозначно призвело б до того, щоб їх ставало все більше і більше. Причому, незалежно від рівня доходу. По-друге, напевно всі чули такий вислів «великі гроші — великі проблеми». Воно теж відповідає дійсності, тому, якщо в сім’ї виникають скандали через те, що «мало грошей», якщо їх раптом стане більше, запевняю вас, ці скандали теж пропорційно зростуть у своїх масштабах.

І, до речі, як показує численна практика, якщо раптом на сімейний бюджет «звалюється» велика кількість грошей, це, навпаки, створює безліч проблем. Психологічно бідній людині стати багатою дуже складно і навіть, напевно, складніше, ніж, навпаки, багатому стати бідним (якщо вона колись раніше була такою).

Людська природа така, що більшість людей незадоволена тим, що мають, їм завжди хочеться більшого. Їм здається, що якщо у них буде якась умовна кількість грошей, то їм буде цього достатньо, але це зовсім не так. Якщо поставлена планка буде досягнута, запити відразу ж виростуть далі. Цю ситуацію дуже добре наочно зобразив російський класик Олександр Сергійович Пушкін у своїй «Казці про рибака і рибку». Пам’ятаєте, як старій спочатку, здавалося б, для повного щастя достатньо було нового корита, а потім її запити зросли до захмарних висот. І що в результаті стало із старою…?

Підводячи підсумок, хочу закликати всіх вас не повторювати помилок, описаних класиком і виробити в себе правильне ставлення до грошей. Прагнути треба не до багатства, а до фінансової незалежності, а це абсолютно різні поняття. Грошей в сім’ї повинно бути не багато, а достатньо. І ставлення до грошей у подружжя повинні бути однаковим, бажано правильним.

Обов’язково необхідно приділяти велику увагу всім фінансовим питанням ще до створення сім’ї, не потрібно уникати їх і залишати на потім, необхідно одразу ж розпланувати свій сімейний бюджет . Цим ви убезпечите свої сімейні відносини від всіляких сварок і скандалів, що виникають на фінансовому підгрунті.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet