Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Сім’я та гроші

Вирішив написати ще одну статтю на актуальну тему «Сім’я та гроші». Останнім часом я спостерігаю дуже багато дискусій в соціальних мережах з цього приводу, в деяких з них навіть не втримався і взяв участь, і в результаті бачу, що люди в більшості своїй абсолютно нічого не знають та не розуміють, як повинен формуватися і витрачатися сімейний бюджет.

Підсумок багатьох сімей сумний: постійні сварки через гроші, які в результаті призводять або до розлучення, або до постійного невдоволення сімейним життям. Питання дуже серйозне і я настійно раджу до нього придивитися і прислухатися, навіть якщо конкретно вас воно поки не стосується.

сім'я та гроші

сім’я та гроші

Ось я вивчив статистику розлучень, яких в Україні майже половина від кількості зареєстрованих шлюбів і побачив, що однією з основних причин розлучені подружжя вказують матеріальну незадоволеність один-одним (чоловік мало заробляє, дружина багато витрачає або навпаки). А деякі інші причини теж на 100% або близько до того пов’язані з грошовою проблемою, тільки вона не згадується явно (наприклад, немає власного житла, неможливо жити з батьками, різний соціальний статус подружжя, боротьба за домінування в сім’ї і т.д.) .

Звідси можна зробити висновок, що сім’я і гроші пов’язані дуже тісно: близько половини розлучень, а то і більше, повністю або частково відбуваються саме через гроші. Але навіть якщо до розлучення і не доходить, подружжя, не задоволені фінансами і ставленням до них один-одного, приречені на довге і нещасливе життя. Всім відомий вислів «романтика розбилася об побут», мені здається, багато в чому саме про це. І я думаю, що це зовсім не те, до чого прагнули люди, які створили сім’ю, навіть якщо вони намагаються всіма силами її зберегти.

Я вже не раз порушував тему «сім’я та гроші» в інших статтях, у цій статті я хочу показати вам головну проблему, яка, на мій погляд, призводить до фінансових розбіжностей в сім’ї, ну і, звичайно ж, запропонувати дієвий варіант її вирішення. Це моє бачення ситуації, підтверджене, в тому числі, особистим досвідом і спостереженнями, а погоджуватися з ним чи ні — вже ваше повне право. Існує так званий «метод спрощення», згідно з яким, щоб добре зрозуміти суть проблеми, потрібно максимально спростити її формулювання, систематизувати все, узагальнити і виразити максимально коротко і просто. Так ось, якщо застосувати цей метод до нашої теми «сім’я і гроші», то вийде ось що:

Будь-які фінансові розбіжності в сім’ї зводяться до наступного: один із подружжя незадоволений фінансовими діями іншого. Наприклад: ти мало заробляєш; ти багато витрачаєш; ти витрачаєш гроші на те; ти витрачаєш, а я хочу накопичувати; ти накопичуєш, а я хочу витрачати; ти береш кредити, а я не хочу їх брати, і т.д..

Чому виникають ці розбіжності? Тому що в родині обидва члени сім’ї хочуть, щоб їхня думка була врахована при формуванні і витрачанні сімейного бюджету. А членів сім’ї, дорослих, які приймають рішення, всього двоє, а це значить, умовно, кожен з них має 50% голосів у вирішенні питань. І нерідко виникає ситуація, коли по якомусь питанню підсумок сімейного голосування виглядає так: 50% — «за», 50% — «проти».

Ось і як тут прийняти рішення? Напевно, багато хто скаже: «ну, це ж сім’я, тому хтось обов’язково повинен поступитися». Але це твердження, на мій погляд, дуже спірне, зараз поясню, чому. Справа в тому, що поступатися переважно буде тільки один із подружжя, чий характер виявиться більш поступливим. Але всі ці «поступки» будуть поступово накопичуватися і нагнітатися у нього всередині, приносячи психологічний дискомфорт, і в який момент можуть «вистрілити» куди сильніше: «Та що ж це таке! Чому саме я завжди повинен поступатися ?! «. В результаті — скандал, причому, значно сильніший, ніж при розгляді одного із поточних питань, накопичених місяцями.

Як вирішити цю проблему інакше? Все просто: потрібно виключити прийняття рішень двома членами сім’ї: рішення повинен приймати одна людина, і в ідеалі розпоряджатися грошима сім’ї повинен той, хто їх заробив. Тобто, потрібно вести окремий бюджет сім’ї. У статті «Види сімейного бюджету» я розглядав, чим відрізняються загальний, роздільний і змішаний бюджет. Коротко повторюся, що відрізняються вони розподілом в родині ролей здобувача і розпорядника коштів.

Роздільний бюджет передбачає, що кожен з подружжя повністю розпоряджається тими грошима, які він заробив, на свій розсуд. Тому розбіжності в прийнятті фінансових рішень повністю виключаються: є одна людина, у якої 100% голосів. Роздільний тип сімейного бюджету в пострадянських країнах використовує меншість сімей. Противники роздільного бюджету (це, як правило, жінки) часто аргументують свою позицію приблизно так: «А якщо чоловік, який заробляє, не виділятиме мені гроші? Або навіть не мені, а допустимо, на дитину? Або як бути, коли я в декреті і нічого не заробляю? І т.д.»

Що можна відповісти на це? Роздільний бюджет не означає, що кожен член сім’ї витрачає зароблене тільки на себе, нічого не виділяючи на сім’ю і дітей. В принципі, створюючи сім’ю, кожна людина вже має розуміти, що вона буде вимагати витрат, які доведеться оплачувати. Але вона сама приймає рішення, в якому обсязі, коли і як вона буде фінансувати ці витрати, і це принципова відмінність.

Якщо розпоряджатися грошима в родині подружжя будуть пропорційно своєму внеску в наповнення сімейного бюджету — це буде справедливо і виключить можливі суперечки з фінансових питань. Моя позиція, напевно, йде врозріз зі стереотипами і переконаннями багатьох про те, що в сім’ї «все повинно бути спільним», і гроші — теж. Якщо такий підхід конкретно у вашому випадку працює, ним задоволені обоє, фінансове становище сім’ї поліпшується, і немає ніяких сварок з фінансових питань — чудово, я тільки радий.

Але якщо розбіжності присутні, що часто породжує проблеми і сварки — значить, щось тут не так, значить, цей підхід неефективний і потрібно його змінювати. Як міняти — я запропонував, а рішення і відповідальність за це рішення в будь-якому випадку за вами. А як на вашу думку повинні співвідноситися сім’я та гроші? Буду радий почути ваші думки та зауваження в коментарях.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet