Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Боязнь і страх успіху

У цій публікації я хочу розглянути один досить цікавий психологічний аспект, який можна назвати боязнь успіху або страх успіху. Як відомо, дуже багато людей прагнуть домогтися успіху в житті або в певній справі. Але коли цей успіх починає приходити, виявляється, що людина не готова до нього і просто боїться його прийняти. Саме з цієї причини деякі просто відмовляються від своїх стратегічних цілей у той момент, коли вони вже практично до них наблизилися.

Отже, давайте розглянемо, що таке боязнь успіху, звідки вона з’являється, як визначити, чи є ця проблема конкретно у вас і як подолати страх перед успіхом. Перш за все, потрібно розуміти, що таке успіх — це досягнення поставлених цілей і отримання суспільного визнання результатів своєї діяльності.

страх успіху

страх успіху

Часто буває так, що людина начебто прагне до досягнення певної мети, робить для цього все необхідне, але так і не може її досягти. Звичайно ж, причин цьому може бути багато, але одна з них — страх успіху. Коли людина психологічно не готова стати успішою, вона не зможе нею стати, бо десь всередині неї завжди буде щось зупиняти. Причому, навіть якщо вона цього не помічає і не замислюється про це.

Людина може навіть не підозрювати, що причина недосягнення мети — це страх успіху, тоді вона буде шукати цю причину в іншому місці і не знаходити її. Найбільшою мірою це відноситься до амбітних цілей, досягнення яких може мати певний суспільний резонанс, зробить людину помітною, відомою, популярною, публічною .

Яскравим прикладом тут може служити бажання людини стати естрадною зіркою. Спочатку все бачиться дуже райдужно: сцена, впізнаваність, ефіри, шанувальники … Але коли людина починає в цьому всьому «варитися», вона бачить, що це робота по 20 годин на день, постійні гастролі, неможливість приділити час близьким, необхідність виконувати кабальний контракт із продюсером кілька років, та інші незручні речі, які реально лякають. Подібні приклади можна знайти в чому завгодно, у тому числі і в бізнесі, і в інших фінансових цілях.

Наприклад, людина думає: «ось, я стану багатою, тоді від мене відвернуться друзі, мене почнуть не любити люди, у мене з’являться заздрісники і недоброзичливці, я стану об’єктом уваги кримінальних структур, вони захочуть заволодіти моїми активами, мене попросту захочуть пограбувати, а може навіть убити …» і т.д. Тобто, спочатку людина може щиро хотіти домогтися чого-небудь, але в міру наближення до своєї мети, її можуть почати долати сумніви:

• А чи правда мені це потрібно, адже це суттєво змінить моє життя?
• А що тепер про мене подумають люди (в т.ч. рідні та близькі)?
• А раптом я не зможу довго втримати цей успіх?
• Це ж величезна відповідальність, а раптом я з нею не впораюся?

Все це і є страх, страх успіху. Але це лише найбільш явні прояви цього психологічного фактору, проте вони можуть бути і не такими явними. Давайте розглянемо непрямі ознаки того, що у вас присутній страх успіху:

• Ви часто кидаєте задуману справу, не доводьте його до кінця;
• Ви побоюєтеся неприємностей, які можуть послідувати після досягнення наміченої мети;
• Завжди знаходяться певні моменти, яких вам не вистачає для досягнення мети;
• Ви помічаєте, що успіх у справах часто знаходить відображення в погіршенні відносин з родичами і близькими людьми;
• Ви не любите брати на себе велику відповідальність;
• Ви не любите щось комусь обіцяти;
• Розмірковуючи над якою-небудь метою, ви в першу чергу обмірковуєте можливі негативні наслідки її досягнення;
• Ви не хочете і навіть соромитеся демонструвати іншим свої успіхи і досягнення;
• Вам складно вдається прийняття рішень, ви всіляко прагнете уникнути цього, або приймати рішення з кимось спільно, тільки не самому;
• Вам не подобається, коли вас хвалять, коли вам говорять компліменти: у такі моменти ви соромитеся, виникає почуття незручності;
• Ви вважаєте, що ваше оточення (родичі, колеги, друзі і т.д .) занадто вимогливі до вас;
• Ви не раз помічали, що самі «все собі псуєте»;
• Ви вважаєте, що краще якомога менше привертати увагу до своєї особи;
• У вас досить часто виникає бажання що-небудь круто поміняти в своєму житті, але незабаром таке бажання проходить, залишившись нереалізованим;
• Якщо у вашому житті все добре і стабільно довгий час — ви відчуваєте пригнічення, на вас тисне ця рутина, вам стає некомфортно.

Чим більше цих тверджень ви зможете віднести до себе — тим більше у вас присутній страх перед успіхом і тим сильніше це означає, що вам потрібно від нього позбавлятися, оскільки це дуже заважає вам у житті.

Тепер давайте розглянемо, як побороти страх успіху, що для цього необхідно робити.

1. Визнати наявність проблеми. Перш за все, ви повинні зізнатися собі, що у вас дійсно присутній страх успіху, що це — проблема і що її потрібно якось вирішувати.

2. Знайти причину страху успіху. Далі слід добре покопатися в собі і спробувати знайти, «звідки ноги ростуть». Як правило, все це йде з дитинства, з виховання, яке дали батьки. Можливо, вас виховували на принципах «не потрібно бути вискочкою», «треба бути як всі», «виділятися — це погано». Також причиною страху успіху можуть бути якісь серйозні невдачі, які ви вже потерпіли в житті. Знайдена причина дозволить вам побачити, що вона вже неактуальна: це або якісь суспільні підвалини, які давно вже помінялися на нові, або пройдений етап — те, що вже відбулося і більше не повториться.

3. Об’єктивно оцінити свої успіхи. Щоб подолати боязнь успіху, необхідно навчитися об’єктивно оцінювати свої досягнення — це дасть вам уявлення про свої реальні можливості. Для цієї мети можна залучити сторонніх людей, у яких немає ніякої особистої зацікавленості, попросивши їх дати оцінку своїм успіхам. Наприклад, це можна зробити анонімно на спеціалізованих інтернет-форумах.

4. Навчитися реагувати на критику. Для початку — добре розібратися з цим поняттям, дізнатися, що критика може бути конструктивною і деструктивною, навчитися відрізняти одну від іншої і адекватно реагувати, але тільки в тому випадку, коли це дійсно необхідно.

5. Усвідомити, що помилки неминучі. Як відомо, не помиляється тільки той, хто нічого не робить, тому повністю уникнути помилок в будь-якому випадку не вийде. Однак, необхідно змінити своє ставлення до помилок: сприймати їх не як провал, а як цінний досвід, який допоможе надалі.

6. Об’єктивно оцінити свої позитивні якості. У першу чергу — ті, які сприятимуть досягненню успіху. Можна знову для об’єктивності дізнатися думку сторонніх людей. Випишіть всі свої переваги на окремий аркуш і подивіться, як їх багато, як ви вигідно відрізняєтеся від багатьох інших і страх успіху якщо не зникне зовсім, то хоча б трохи притупиться.

7. Розвивати впевненість у собі. І найголовніше правило для боротьби з боязню успіху, яке можна розглядати, як підсумок усіх попередніх — це розвиток віри в себе. Чим більше людина впевнена в собі — тим менше їй заважають всілякі страхи, в тому числі — і страх перед успіхом.

Що ж, тепер ви знаєте, що таке боязнь успіху або страх успіху, як виявити цю недугу у себе і як з нею боротися. Сподіваюся, що ця інформація допоможе вам у досягненні життєво-важливих цілей.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet