Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Планування сімейного бюджету: японська система kakebo

Сьогодні ми з вами поговоримо про планування сімейного бюджету за японською системою kakebo. Я розповім вам, що являє собою система kakebo, чим вона приваблива, які корисні уроки і навички можна з неї витягти, навіть якщо ви не будете використовувати її в «чистому вигляді». Думаю, ця тема повинна бути цікава всім тим, хто вчиться грамотно планувати особистий або сімейний бюджет та оптимізувати свої поточні витрати.

Cистема kakebo — це теж один з таких методів. Її родоначальником є громадянка Японії Мотоко Хані, яка розробила цю методику ще на початку 20 століття, тим самим, навчивши японців планувати особисті фінанси і сімейний бюджет. Пізніше система kakebo почала поширюватися і за межі цієї держави, сьогодні вона вже досить популярна у всьому світі: про неї випускають книги, розповідають на тренінгах з управління особистими фінансами і т.д.. Ось, буквально недавно японська система kakebo прийшла і в пострадянські країни — про неї тут теж заговорили. В оригіналі назва системи kakebo складається з трьох японських слів: ka ke bo, що в перекладі означає «книга рахунків домашньої економії».

система kakebo

система kakebo

Вся суть системи зводиться до складання і ведення таблиць обліку сімейного бюджету. Зауважте, японці почали дбати про це ще століття тому і подивіться зараз на рівень їх економічного і фінансового розвитку. У книзі Мотоко Хані наводяться приклади таких таблиць, але сам їх формат, на мій погляд, не так важливий. Можете, наприклад, використовувати запропонований мною варіант таблиці сімейного бюджету, або будь-який інший, який буде зручний саме вашій родині, головне суть: цю таблицю потрібно регулярно вести.

В оригіналі система kakebo складається з двох складових:

1. Фінансовий щоденник — блокнот з таблицями (їх кілька), в якому і буде вестися облік і планування сімейного бюджету. В сучасних умовах його можна замінити якимось електронним рішенням, наприклад, таблицями excel, що зручніше.

2. Маленький блокнот kakebo, який можна носити з собою, щоб заносити в нього всі витрати відразу ж після їх виникнення. Це, наприклад, позбавить вас від необхідності збирати чеки або зовсім забути про деякі витрати витрати, не вписавши їх в загальну систему обліку.

Як вести планування сімейного бюджету по системі kakebo? Все починається зі складання фінансового плану на місяць. Для цієї мети в системі kakebo передбачені 3 таблиці: план доходів; план витрат; план заощаджень (накопичень). На мій погляд, можна все це планувати і в одній таблиці, тут як кому зручніше.

У план доходів заносяться ті грошові надходження, які планується отримати в сімейний бюджет протягом майбутнього місяця. У план витрат — всі види обов’язкових і вже певних витрат (погашення кредитів, комунальні платежі, плату за дитячий сад і т.п.). У план заощаджень заноситься сума, яку ви плануєте протягом місяця відкласти на заощадження. Все, що залишиться від доходів після оплати обов’язкових витрат і формування заощаджень, можна витрачати на поточні потреби: харчування, одяг, розваги і т.д..

Далі залишається дотримуватися складених планів. Причому, кошти на формування заощаджень необхідно відкладати в першу чергу: відразу ж після надходження доходів до сімейного бюджету (тобто, використовується правило «Спочатку заплати собі!»). Далі, в міру необхідності протягом місяця оплачуєте всі інші витрати і теж фіксуєте їх у своїй таблиці за категоріями.

Система kakebo пропонує розділити всі витрати на 4 категорії:

1. Побутові витрати (продукти, госптовари, транспорт, витрати на дітей і т.д.);

2. Відпочинок і розваги (розважальні заклади, салони краси, заміські поїздки і т.д. );

3. Культурний розвиток (театри, кіно, виставки, музеї, екскурсії тощо);

4. Додаткові витрати (все те, що не ввійшло в перші 3 категорії, в т.ч. сюди пропонується вписувати і великі форс-мажорниі витрати, наприклад, на лікування, ремонт і т.д.).

Рекомендую заздалегідь визначити, яку частку загальних витрат допустимо виділяти на кожну з цих категорій і дотримуватися цього. Таким чином, система kakebo дозволяє наочно побачити за підсумками місяця чи виконано план за доходами, видатками та заощадженнями, на які статті витрат йдуть поточні витрати і в якому співвідношенні. При веденні таблиць в excel можна побудувати графіки та діаграми, які наочно покажуть ситуацію з сімейним бюджетом для кращого сприйняття.

На закінчення хочу запропонувати вашій увазі підбірку корисних дрібниць, про які теж згадується в книзі Мотоко Хані і які можна взяти на озброєння навіть тим, хто не буде використовувати саму систему kakebo:

1. Відкладайте на заощадження залишок / здачу від круглої суми. Наприклад, ви пішли в магазин і витратили 185гривень — 15 гривень відкладіть в скарбничку.

2. Відкладайте на заощадження 1 частину при обміні великої купюри. Наприклад, ви розміняли 500 гривень на 10 по 50, значить, 50 гривень відкладайте в скарбничку.

3. Складайте списки необхідних покупок. В принципі порада не нова для нас.

4. Відкладайте на заощадження 100% суми повернутих боргів. Наприклад, вас попросили позичити 1000 гривень до зарплати і ви позичили. Коли вам повернуть борг — направляйте його прямо в скарбничку, адже ви ж змогли прожити без цих грошей — значить, і далі зможете.

5. Складіть для себе список штрафних санкцій за «правопорушення». Кожна людина знає свої «слабкі місця», так ось, придумайте собі штраф за кожну небажану дію і штрафуйте себе всякий раз, коли дозволите собі її, відкладанням встановленої суми на заощадження. Наприклад, посварився з дружиною — відклади 100 гривень, накричав на дитину – 50 гривень і т.д.. Так і зможете позбутися від негативу, і сімейний бюджет поповните…

На цьому все. Тепер ви маєте уявлення про те, що являє собою планування сімейного бюджету по системі kakebo. Сама система нескладна, зручна, цілком підійде навіть для новачків у цій справі, тому дерзайте. Я привів найосновніші моменти, в принципі, їх достатньо, щоб почати планувати свій бюджет, але якщо хочете вивчити систему kakebo більш детально — можете купити книгу.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet