Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Управління особистими фінансами: як планувати бюджет?

Ми вже розглядали як скласти та як заощадити сімейний бюджет, а тепер хочу розповісти, в чому саме полягає цей самий процес планування, тобто як планувати бюджет. Планування особистого бюджету полягає в грамотному перерозподілі джерел надходження коштів (пасивів) в грошові та матеріальні активи або, іншими словами, доходів у витрати.

З яких саме активів і пасивів складається особистий бюджет, ви можете прочитати в наших попередніх публікаціях. Облік особистих фінансів ведеться з метою оптимізації фінансових потоків і якнайшвидшого досягнення фінансових цілей. Багато хто вважає, що дуже складно планувати особистий бюджет, коли грошові надходження дуже малі. Насправді все навпаки: чим більшими сумами доводиться оперувати, тим складніше вести облік доходів і витрат. Тому, щоб навчитися грамотно планувати особисті фінанси, якраз набагато простіше починати це робити, розподіляючи невеликі суми грошових надходжень.

як планувати бюджет

як планувати бюджет

Сам процес планування особистого бюджету та обліку особистих фінансів можна умовно розділити на 3 частини:

1. Складання особистого фінансового плану доходів і витрат на звітний період.

2. Контроль виконання складеного плану, облік доходів і витрат.

3. Аналіз результатів виконання плану по закінченню періоду.

За звітний період у плануванні особистого бюджету найкраще брати 1 місяць, оскільки саме з цією періодичністю переважна більшість людей отримує основні надходження до особистого бюджету (зарплату). Крім того, 1 місяць — це досить невеликий термін, тому скласти особистий фінансовий план буде набагато простіше, та й в числах календаря ніяк не заплутаєтеся.

Контролювати виконання особистого фінансового плану та вести облік доходів і витрат слід щодня. Найкраще це робити ввечері, після того, як всі витрати за день вже оплачені. Так ви ніколи не забудете вписати що-небудь і будете вести облік максимально точно. По закінченню розрахункового періоду слід підвести баланс і визначити, наскільки ви виконали особистий фінансовий план, тобто порівняти плановані показники доходів і витрат з фактичними. Після цього необхідно зробити відповідні висновки і почати планування на наступний звітний період із урахуванням помилок попереднього, якщо такі мали місце.

Як планувати бюджет і вести облік? Складати особистий фінансовий план і вести всі необхідні підрахунки можна трьома способами:

  •  На папері.
  •  За допомогою електронних таблиць (наприклад, Microsoft Excel).
  • У спеціальних програмах обліку особистих фінансів.

Варіант «буду вести облік в голові» однозначно не підходить, оскільки ви ніколи не запам’ятаєте таку величезну кількість цифр, не зробите необхідні підрахунки і не виведете потрібну статистику! Варіант «на папері» займає більше часу, особливо коли починаються підрахунки або з’являється необхідність отримання статистики по окремим видам витрат, але, в принципі, він цілком підійде людям, які не особливо «дружать» із комп’ютером.

Облік особистих фінансів в excel — дуже непоганий варіант, оскільки людина сама складає і може контролювати механізм підрахунку даних, тобто, розуміє і бачить весь процес зсередини, що дуже важливо. Всілякі програми для обліку особистих фінансів ведуть підрахунок по закладеним у них творцями алгоритмами, тому, використовуючи таку програму, людина може не розуміти принципу дії програми і змушена опиратися на авторитет розробників.

Крім того, використання таких програм може бути платним або умовно платним (базові функції безкоштовні, а за розширені доведеться платити), що призведе до появи додаткової статті витрат особистого бюджету. Хоча, безсумнівно, багато програм для обліку особистих фінансів набагато більш функціональні і зручні, ніж той же excel і дозволяють швидше і якісніше вести домашню бухгалтерію.

У подальших публікаціях я планую окремо зупинитися на перевагах і недоліках програм для ведення домашньої бухгалтерії. Я розповів як планувати бюджет, яким із запропонованих способів здійснювати планування особистого бюджету — вирішувати тільки вам. В майбутньому я більш детально опишу всі процеси ведення обліку особистих фінансів і складання особистого фінансового плану.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet