Підписуйтесь та отримуйте корисну інформацію одразу ж на свою пошту.

Як пройти співбесіду?

Сьогодні ми продовжимо розмову про пошук роботи і докладніше зупинимося на тому, як пройти співбесіду при прийомі на роботу. В одній з попередніх статей я вже розглядав, як скласти резюме і ось, уявімо собі ситуацію, що ваше резюме «спрацювало» і потенційний роботодавець запросив вас на співбесіду. Яких видів вона може бути, з яких етапів складається, як її успішно пройти, як себе вести — про ці та інші моменти ви дізнаєтеся, ознайомившись з данною публікацією.

Думаю, що таке співбесіда всі прекрасно знають, але все ж почнемо з визначення. Співбесіда – це процесс усного спілкування здобувача роботи з представником потенційного роботодавця, який необхідний для формування роботодавцем своєї думки про претендента, порівняння його кандидатури з іншими претендентами та прийняття рішення про прийом на роботу обраного кандидата.

як пройти співбесіду

як пройти співбесіду

Але от не всі знають, що проходження співбесіди може відбуватися різними способами. Давайте розглянемо основні види співбесід за кількома критеріями. Види співбесід за кількістю претендентів:

• Індивідуальна співбесіда — у цьому випадку один претендент спілкується з одним або декількома представниками роботодавця (практикується при відборі кандидатів на поодинокі вакансії);

• Групова співбесіда – проходження співбесіди одночасно группою претендентів (таке нерідко практикується при відборі кандидатів на масові вакансії, наприклад при наборі великого штату фахівців з продажу).

Види співбесід за характером спілкування:

• Телефонна співбесіда – спілкування відбувається по телефону, зараз практикується рідко, може служити попереднім етапом перед проходженням візуальної співбесіди;

• Візуальна співбесіда – спілкування відбувається «лицем до лиця», найчастіше — на території роботодавця, іноді може відбувається на нейтральній території;

• Онлайн-співбесіда – спілкування відбувається в режимі відеозв’язку через інтернет, наприклад, по скайпу — останнім часом практикується досить часто, особливо, коли представник роботодавця і здобувач територіально знаходяться далеко один від одного.

Види співбесід за кількістю співробітників, котрі приймають рішення:

• Однорівнева співбесіда — в цьому випадку здобувач спілкується тільки з одним представником роботодавця, який і приймає рішення про його прийом на роботу або відмову;

• Багаторівнева співбесіда — тут здобувач спілкується поетапно з двома або більше представниками компанії, якщо успішно пройшов співбесіду з одним — переходить на наступний «етап». Наприклад, спочатку проходження співбесіди з HR-спеціалістом, потім з профільним начальником, потім з начальником підрозділу.

Вже тільки думки про те, як пройти співбесіду часто викликають у претендентів неслабкий стрес і саме спілкування в результаті проходить «зовсім не так, як хотілося б». Тому до проходження співбесіди необхідно готуватися, як теоретично, так і психологічно, заздалегідь вивчивши відповіді на питання, які часто зустрічаються для того, щоб пройти співбесіду успішно.

Розглянемо основні етапи проходження співбесіди, їх можна виділити чотири:

1. Попередня розмова по телефону.

2. Підготовка до співбесіди.

3. Проходження співбесіди.

4. Підсумки співбесіди, контрольний дзвінок.

Говорячи про те, як пройти співбесіду, необхідно окремо зупинитися на кожному з цих етапів, що я зараз і збираюся зробити.

Попередня розмова по телефону – це найпростіший етап співбесіди, проте і його потрібно проходити грамотно і продумано. Полягає він у тому, що співробітник компанії, яку зацікавило ваше резюме, телефонує вам, щоб призначити співбесіду. Як правило, це буде HR-менеджер (фахівець по роботі з персоналом). Відповідати на такий дзвінок слід спокійно і ввічливо, без зайвої радості та ажіотажу, а в процесі спілкування бажано з’ясувати наступні моменти:

• Як називається компанія (щоб підготуватися до співбесіди, необхідно буде зібрати про неї попередню інформацію);

• Як звуть людину, яка вам телефонує і на яку посаду розглядають вашу кандидатуру;

• Точну дату, час і місце проходження співбесіди, вид співбесіди;

• Як звуть людину, яка буде проводити співбесіду, її посаду;

• Контактний телефон для зв’язку на всякий випадок;

• Що необхідно взяти з собою на співбесіду.

При попередній розмові по телефону не потрібно задавати які-небудь питання з приводу оплати праці — це буде абсолютно недоречно і вважається поганим тоном.

Перед тим, як пройти співбесіду, до неї необхідно добре підготуватися. Підготовка до співбесіди, як правило, включає в себе наступні ключові моменти:

1. Підготовка самопрезентації. Досить імовірно, вас попросять коротко розповісти про себе і про те, чому ви хочете працювати в цій компанії. У вас повинна бути заздалегідь заготовлена лаконічна і структурована розповідь.

2. Підготовка портфоліо. Також необхідно зібрати всілякі докази вашої компетенції: досягнення на попередніх місцях роботи, нагороди, рекомендаційні листи, статті в пресі та інтернеті і т.д. Все це теж може стати в нагоді при проходженні співбесіди.

3. Збір інформації про компанію. Щоб успішно пройти співбесіду, необхідно попередньо зібрати і запам’ятати всю ключову інформацію про компанію, в яку ви плануєте працевлаштуватися. Тому що велика ймовірність того, що вас запитають про це і якщо ви не зможете відповісти — це буде істотним мінусом.

4. Збір інформації про те, як проходять співбесіди в цій компанії. Це вже завдання складніше, але коли мова йде про великі компанії – цілком вирішуване. Можна розпитати у колег, знайомих, спробувати знайти спільних знайомих, які працюють в компанії, пошукати інформацію в інтернеті: претенденти нерідко діляться такою інформацією в соціальних мережах або на форумах.

5. Підготовка питань для співбесіди. При проходженні співбесіди не тільки вам будуть задавати питання, але і ви самі зможете задати їх роботодавцю. Продумайте, що для вас важливо і що ви хотіли б запитати, запам’ятайте або навіть запишіть ці питання.

6. Психологічна підготовка до співбесіди. І, нарешті, безпосередньо перед проходженням співбесіди, особливо якщо вона дійсно важлива, необхідно добре відпочити, розслабитися, підбадьоритися, зарядитися позитивом і налаштуватися на серйозну розмову.

Переходимо до найголовнішого етапу і розглянемо, як пройти співбесіду успішно, на які моменти варто звернути увагу. Перш за все, кілька загальних правил проходження співбесіди.

1. Акуратний, охайний і здоровий зовнішній вигляд. Найкраще прийти на співбесіду, одягнувшись так, як ви б приходили на роботу в цю компанію – це стосується, звичайно ж, офісної роботи, претендентів на посади по роботі з клієнтами і т.д..Проходження співбесіди в пом’ятому одязі, не виспавшись або після бурхливих веселощів — це практично провал, як би добре ви не відповідали на питання.

2. Ввічлива і доброзичлива манера спілкування. Як успішно пройти співбесіду? Перш за все –необхідно вести себе природньо, доброзичливо, не проявляти жодних ознак хвилювання, дратівливості, нетерпимості. Будьте спокійні, ввічливі, неквапливі.

3. Грамотно побудована мова. При проходженні співбесіди намагайтеся будувати речення за всіма правилами мови, не допускаючи стилістичних помилок, уникаючи занадто складних мовних зворотів.

4. Розум і ерудованість. Ще один безумовний плюс для успішного проходження співбесіди – високий рівень інтелекту. У своїй розповіді і відповідях на питання можете похизуватися розумом, якщо тільки це буде доречно. Наприклад, привести цитати відомих людей, історичні приклади, згадати книги, що відносяться до цієїроботи, які ви прочитали, або щось в цьому роді.

5. Володіння спеціальною термінологією. Не менш важливо буде вживати в розмові професійні терміни, що стосуються роботи, на яку ви хочете влаштуватися. Наприклад, крос-продажі, телефонний маркетинг, директ-мейл і т.п.. Думаючи про те, як успішно пройти співбесіду, слід подбати про вигідну демонстрацію своїх не тільки професійних, а й загально людських якостей.

Саме проведення співбесіди буде проходити за таким планом, як цього захоче співробітник компанії, який проводить її. Розглянемо найбільш поширену схему проведення співбесіди.

1. Розповідь про себе. Після невеликого вітання, вам, швидше за все, запропонують розповісти про себе: хто ви такі, на яку посаду претендуєте, чому хочете працювати в цій компанії. В цьому випадку ви просто спокійно видаєте вже заздалегідь заготовлену самопрезентацію.

2. Питання роботодавця. Після цього інтерв’юер, ймовірно, задасть вам додаткові питання, якщо відповіді на них не прозвучали у вашій розповіді. Типові питання на співбесіді і відповіді на них – це об’ємна тема для цілої статті, тому я планую розглянути її окремо.

3. Ваші питання роботодавцю. Після того, як ви відповісте на поставлені запитання, вам запропонують задати свої. Вони теж повинні бути заздалегідь заготовлені на другому етапі, як я вже говорив, а також вже в процесі спілкування можуть виникнути нові питання – їх теж можна задати. Не соромтеся задавати багато запитань: це тільки покаже, щови реально зацікавлені працювати в цій компанії і вам не все одно, в чому полягатиме ваша робота.

4. Завершення співбесіди. В кінці бесіди вам подякують і скажуть, що зателефонують вам. У цьому випадку обов’язково поцікавтеся, в які терміни чекати дзвінка, а також подякуйте людині за приділений вам час.

Далі — важливий момент. Якщо вам пообіцяли передзвонити і не передзвонили (а так дуже часто буває) — обов’язково передзвоніть самі і дізнайтеся результат проходження співбесіди. Можливо, відбір кандидатів ще не закінчено, можливо, компанія передумала відкривати цю вакансію (наприклад, не звільняється місце, перевели людини з іншого підрозділу і т.д.), а можливо (і цетільки один з варіантів, а не єдиний!)- вам відмовили, оскільки інший кандидат справив краще враження.

У цьому випадку поцікавтеся причиною відмови — вона теж стане хорошим доповненням до вашого досвіду і дозволить більш успішно пройти співбесіду в подальшому, не повторюючи своїх помилок.

Що ж, тепер ви маєте певне уявлення про те, як пройти співбесіду при прийомі на роботу. Але в цілому ця тема досить об’ємна, тому я вирішив розбити її на кілька публікацій і надалі продовжу розглядати окремі моменти більш докладно.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий

При використанні матеріалів сайту посилання на Invest-Program.com.ua обов'язкове. Design by Prostorunet